Ziraat Bankası Harçlık Avans Nedir?

  • 24 Kasım 2016
  • 7.510 kez görüntülendi.
Ziraat Bankası Harçlık Avans Nedir?

Üniversite öğrencilerin, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yapmış oldukları kredi ve burs başvurularının sonuçları açıklanmıştı. Şimdi ise, öğrencilerin kredi ve burslarını çekebilmeleri için ihtiyaç duyacakları Ziraat Bankası Genç Banka Kartı dağıtımlarına başlanıyor. Fakat, ilk kez bu burs veya kredilerden faydalanacak olan öğrenciler, sahip olacakları kartlarda bulunan harçlık avans özelliği ile neler yapacağını merak ediyorlar. Ziraat Bankası harçlık avans nedir olarak merak eden öğrencilerimize şu şekilde açıklama yapabiliriz. İster kredi isterseniz de geri ödemeli burs alıyor olun, Ziraat Bankası tarafından verilecek kartınızda harçlık avans özelliği bulunacaktır. Bu özellik sayesinde, 400 lira olarak yatırılan miktarlar bitse bile alışveriş yapmaya devam edebileceksiniz. Çünkü, harçlık avans özelliği sayesinde, bakiyeniz eksi değerlere kadar düşebilmektedir. Fakat, eksi yönlü yapacağınız alışverişlerinizde yalnızca POS cihazlarını kullanarak alışveriş yapabiliyorsunuz. Yani, hiçbir şekilde eksi bakiyenizi ATM noktalarından nakit olarak çekemiyorsunuz. Ziraat Bankası harçlık avans nedir konulu aramalar sonucunda bilinmesi gereken diğer bir durum ise, bu özellik sonucunda harcanan tutarların nasıl ödeneceğidir.

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Ocak ayında zamlanacak olan burs ve kredilerde, nakit çekim tutarınızın peşinden, harçlık avans özelliği ile harcama yapmışsanız, yapacağınız harcamalar bir sonraki ay yatacak olan miktardan düşülecektir. Böylelikle, herhangi bir işlem yapmanıza da gerek kalmayacaktır. Fakat, siz kullanmış olduğunuz miktarı yatırmak isterseniz, hesabınıza normal koşullarda ATM noktalarına giderek yaptığınız para yatırma işlemini yapabilirsiniz. Çünkü hesaba para girişi olduğu zaman, eksi bakiyeye doğrudan yansıtılacaktır.

Harçlık Avans Özelliği Nasıl Kapatılır?

Ziraat Bankası harçlık avans nedir konusunu tamamladıktan sonra, şimdi de bu özelliğin nasıl kapattırılacağına değinmek gerekecektir. Bu özellik, tamamen kullanıcıların isteklerine bağlı olarak sunulmuştur. Bundan dolayı, banka şubelerine kimliğiniz ile birlikte giderek başvuruda bulunursanız, kısa bir sürede harçlık avans özelliği kapatılacaktır. Eğer bu talimatı verdiğiniz zaman, harçlık avans bakiyenizde kullanmış olduğunuz bir tutar bulunuyorsa, bu tutar burs veya kredinizin yatırıldığı zaman otomatik olarak düşürülecektir. Bundan dolayı, kullanmış olduğunuz harçlık avans limiti kadar, bakiyenizde bir azalma söz konusu olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ