Taşıt Kredisi Hakkında Merak Edilenler

  • 20 Mayıs 2015
  • 178 kez görüntülendi.
Taşıt Kredisi Hakkında Merak Edilenler

Vadelendirme ve faiz oranı bankalar arasında farklılık göstermekte olan taşıt kredisi; o kilometre ya da 5 yaşını doldurmamış ikinci el araçların satın alımı sırasında kullanılabilinmektedir. Bazı bankalar satın alınan aracın kaskosunun kurum tarafından yaptırılması sonucunda çıkan masraflar ve faiz oranları açısından indirim olanağı sunmaktadırlar.

Sıfır Kilometre Araçlarda Taşıt Kredisi Uygulaması

Söz konusu aracın mevcut satış bedelinin %70 ila %90 oranına kadar kredi bütçelendirmesi talep edilebilinmektedir. Bu sistemde araç; çekilen kredi tutarının geri ödemesi sonlandırılana kadar banka tarafından teminat olarak yasal açıdan rehin konumundadır. Planlanan süre içerisinde ödemeniz gereken tutarları aksattığınız takdirde; banka aracınıza el koyma ve hakkını tahsis etme hakkına sahiptir. Maksimal olarak belirlenen vade koşulu 60 ay olarak sınırlandırılmıştır.

İkinci El Araçlarda Taşıt Kredisi Uygulaması

Söz konusu aracın kasko tutarının %60 ila %80 oranına kadar kredi bütçelendirilmesi talep edilebilinmektedir. Bu sistemde talep edilen kredinin tahsis edilebilmesi için banka tarafından kefil istenir. Geri ödeme konusunda yaşanabilecek herhangi bir aksatıma karşı; araç banka tarafından yasal olarak rehin alınır. Planlanan ödeme gerçekleştirilmediğinde kurum; araca el koyup vermiş olduğu kredi tutarını tahsis edebilme hakkına vakıftır.

Banka ve finansal olarak hizmet sağlayan finansal kurumlar müşteri portföylerini Taşıt Kredisi kullanımına teşvik edebilmek amacıyla, çeşitli düzenlemeleri güncelleme yoluna gitmişlerdir. Önceleri 36 ay ile sınırlandırılmış olan vade süreleri 60 aya çekilmiştir. Ayrıca artık faiz oranlarında da ütopik yüzdelerden uzaklaşılmıştır.

Geçmiş dönemlerde her bankanın bu konuda farklı bir oranla işlem gerçekleştirmekte olduğu göze çarpmaktaydı. Fakat artık görüyoruz ki belirlenen oranlar birbirine yakın yüzdeleri işaret etmekte. Diğer bir avantaj ise, aracın kaskosunun banka tarafından gerçekleştirildiği takdirde elde edeceğiniz %0.05 oranındaki faiz indirimi.

Satın alacağınız arabaya karar verdikten sonra taşıt kredisi kullanımı için çeşitli araştırma ve hesaplamalar yapmanız gerekmekte. Güncellenen düzenlemeler uygulanmakta olan oranları her ne kadar birbirine yakın kılsa da arada minimal farklılıkların bulunmadığını söyleyemeyiz.

Geri ödeme konusunda mağduriyet yaşamadan ve aile bütçenizin sarsılmasına sebebiyet vermeden araba sahibi olabilmek için taşıt kredileri avantajlıdır. Fakat bilinçli ve doğru kullanıldığında…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ