Prim Günü Dolmayan Bayanlar!!!

  • 03 Ağustos 2017
  • 435 kez görüntülendi.
Prim Günü Dolmayan Bayanlar!!!
Prim günü dolmayan fakat primini doldurmak için çalışması gereken bayanlar. Belli bir yaştan sonra iş bulma şansınız yok fakat priminizi doldurup emekli olmak istiyorsunuz. İşte Fırsat 
Kadınlar için çalışmadan emekli olma  imkanı var. Bunun için 3 yol bulunuyor.
1.Vergisiz esnaflık
2.Doğum borçlanması imkanları bulunuyor
3. İsteğe bağlı bağkur yatırmak

Çalışma imkanı bulamayan kadınların emeklilik için bazı avantajları bulunuyor.
Özellikle isteğe bağlı bağkur  ile kadınlar kendi primlerini ödeyerek hem emeklilik hakkına kavuşabiliyor hem de sağlık hizmetlerinden yararlanıyor.

İSTEĞE BAĞLI bağkur YAPARAK EMEKLİ OLMAK

Yukarıda belirttiğimiz gibi çalışmadan emeklilik imkanı şu şekilde sağlanıyor.
Hiçbir sigortası olmayan ya da çalışmayan ev kadınları  18 yaşından büyük olmaları şartı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek kendilerini bağkurlu yaptırabilirler. Bu şekilde her ay prim ödeyerek emeklilik hakkına kavuşabilirler. Bunun için extra hiç bir işleme de gerek yok. Sadece SGK ya gidip  bir dilekçe  vermeniz yeterli. Bu şekilde isteğe bağlı bağkurlu yaparak prim ödeyenler aynı zamanda sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabiliyor. Üstelik bakmakla yükümlü oldukları kişiler de bu hakkı kullanabiliyor.

VERGİSİZ ESNAFLIK YAPARAK EMEKLİ OLMAK

Evde kendi imkanlarıyla üretim yapan kadınlar hem esnaf sayılıyor hem vergi vermiyor hem de sigortalı olup emeklilik imkanına kavuşuyor. Vergi kanununda düzenlenen “Esnaf Muaflığı’ ev kadınları için de büyük bir avantaj getiriyor.
Milyonlarca kadın evde giyecek, yiyecek, süs eşyası üreterek satıyor. Bu tür işleri yapanlar vergi dairelerine başvurduklarında ‘Esnaf Muafiyet Belgesi’ alabiliyor. Belgeyi alanlar 3 yılda bir bunu yenilemek zorundalar. Bu belge karşılığında bir bedel de ödenmiyor.
Bu belgeyi alan kadınlar  aynı zaman da SGK’ya başvurarak sigortalı da oluyor. Her ay prim yatırıyorlar. Üstelik daha az prim yatırıp daha çok gün kazanıyorlar. Bu yıl için 24 gün prim yatıran 30 gün çalışmış sayılıyor.

DOĞUM BORÇLANMASI YAPARAK EMEKLİ OLMAK

 Kadınlar sigorta oldukları tarihten sonra yaptıkları doğumları borçlanarak gün kazanıyor ve daha erken emekli olabiliyor.
Bunun için 3 çocuğa kadar borçlanma imkanı bulunuyor. Her çocuk için 2 yıl süre kazanılıyor. Böylece üç çocuk borçlanması yapan bir kadın 6 yıl yani 2160 gün erken emekli olabiliyor. Tabi çocuk borçlanmasında önemli olan  çocukların sigortalı işe başladıktan sonra yapılmış olması.

Eğer çocuklar sigortalı işe başlamanızdan önce olmuşsa doğum borçlanması yapamıyorsunuz.

Emeklilik şartları
İsteğe bağlı sigortada emeklilik şartları Bağ-Kur’a göre düzenleniyor. Bunun için kadınlarda tam emeklilik için 7200 gün ve 58 yaş gerekirken kısmi emeklilikte 5400 gün ve 61 yaş isteniyor. 9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmuş bir kadın buradaki primlerini 3.600 güne isteğe bağlı sigorta ile tamamlayıp bu kez 58 yaşında emekli olabiliyor.

NE KADAR ÖDENİYOR?

Aylık primler brüt asgari ücrete göre belirleniyor. Brüt asgari ücretin yüzde 32’si kadar prim ödeniyor.

İsteğe bağlı ödeyen : 1.777,50 X%32 = 568,80 TL (Aylık)
Evde iş yapan : 1.777,5 / 30 = 59,25 X 24 X % 32 = 455,04 TL (Aylık)
Doğum borçlanması : 1.777.5 X %32 = 568,80 X 24 = 13.651,20 TL (Bir çocuk)

hangi yılda ssk başlangıcınız olduğuna göre kaç gün prim ödemeniz ve kaç yaşına kadar beklemeniz gerekiyor tablodan bakabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ