Para yerine geçen evrak veya senetler

  • 29 Ağustos 2016
  • 826 kez görüntülendi.
Para yerine geçen evrak veya senetler

Ödeme konusu hakkında kaleme aldığımız bu yazımızı için, Ticaret yapan kişilerin epey dikkatini çekmeyi planlayarak yazmaya karar verdik. Ticaret işlemleri, günümüz koşullarında yoğun bir şekilde vuku bulmasıyla, ödeme hakkında farklı yollara başvurular yapılabilmektedir.  Bu sebeple ki, para yerine geçen senet ve evraklara kıymetli evrak diyerek, verilmesi işlemi varlığını sürdürmektedir. Şirketin kendine ait, ya da yöneticisine ait olan  kıymetli evrakların, borçlu olunan tarafa ödeme maksadıyla verilme işlemidir. Şirketlerin bazı buhran anlarında ki, nakit paraya olan ihtiyaçları bu biçimde giderilmeye çalışılmaktadır. Para, nakit ve cash yerine geçecek olan kıymetli evrakları, genel manada kambiyo senetleri ve menkul kıymetler olmak üzere farklı iki türde sınıflandırmamız mümkün olmaktadır. Bahsi geçen bu türlerde kendi içlerinde daha teferruatlı bir şekilde ayrılmaktadır.

Şirketlerin bazı durumlarda ihtiyaç anında bulamadıkları cash, nakit para görevini gideren kıymetli evraklar alacaklı şirkete, kişilere, kuruma yapılacak ödemelerde avantaj sağlamaktadır. Bu evraklar, kişiden kişiye devredilebilir özelliklere sahip olması da şirket açısında fazlasıyla önem arz etmektedir. Böyle olduğundan mütevellit, alacaklı olan kişiye borcu olan şirket yetkilisi rahatlıkla borcunu edaedebilmektedir.Bu senetlerin maddi değerinin olmasında ki asıl sebep ise hem ticaret hem de yatırım amaçlı olarak kullanıbilir olmalarında yatmaktadır. Eğer ki bu evragı hak etmiş ve almış biri, bu seneti isterse maddi bir nakit paraya çevirebilir ya da bu evrağı direkt nakit evrak gibi de kullanması gayet mümkün olabilen bir durumdur. Böylece borçlu kişini nakit para bulamaması, verememesi yüzünden çalışmaları sekmeye uğramaz.

Kıymetli Evrak Nedir?

Kıymetli evrağı kısaca açıklamak gerekirse, ekonomi piyasalarında nakit para olarak kişiler, şirketler tarafından kullanılabilen üzerinde hak yazılı olan belge türleridir. Var olan bu belgeler ibraz edilmediği takdirde hiçbir hak iddia da edilememektedir. Bu evrak ibraz edildiğinde ise bir başka kişiye devri mümkün olmaktadır.  Kıymetli evrakların en önemli özelliği ise nakit para olarak kullanılabilmeleridir. Bu sayede kıymetli evraklar, ticaret ve yatırım hayatında aktif olarak kullanılmaları da mümkün olmaktadır.  Aynı zamanda bu evrakların devri de mümkün olmaktadır. Bu belgeler ise hisse senedi, tahvil, çek, koşimento, ipotekli borç, nakliye ve irat senetleri olarak karşımıza çıkmaktadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ