Kredi Notu Düşük Olana Kredi Verilir mi?

  • 13 Nisan 2016
  • 151 kez görüntülendi.
Kredi Notu Düşük Olana Kredi Verilir mi?

Bankalar, kredi talebinde bulunan kişilerde baktıkları ilk şey kredi notlarıdır. Kredi notlarının düşük olması bankalar için riskli bir müşteri sınıfına girdiği için kredi kullandırmak istemezler. Ama bazı şartların olgunlaşması veya iyileştirilmesi kredi kullanmayı olanaklı hale getirebilir.

Kredi notu düşük olan kişilerin kredi kullanabilmesi için izlemesi gereken yollar ise; kredi notunuz düşük olsa bile kredi kullanacağınız bankanın maaş müşterisiyseniz ve maaşınızda icra yoksa kredi kullanma şansınız yüksektir.

Yine maaşınızda haciz yok ve başka bireysel kredilerde varsa o zamanda aldığınız maaşa bakılır. Eğer ki maaşınız yüksek ve ikinci krediyi karşılayabilecek durumda ise kredi kullanma oranınız yüksektir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi kullanabilmelerinin diğer bir yöntemi ise kefilliktir.

Kefilin kredi notu yüksek olması, bankalara olan borçlarını gününde ve tam ödeme yapmış ise bankalar kefilin sayesinde, kredi notu düşük olan kişilere kredi kullandırabilir. Bankalar gerekli gördüğü zamanlar tek kefilliği de kabul etmeyip, birden fazla kefilde talep edebilir.

Bir diğer başka yöntem ise teminat göstermektir. Eğer ki müşterinin kredi notu, kredi kullanamayacak kadar düşük ve riskli ise bankalar teminat isteyebilirler. Bankalar, kullanılacak kredi tutarından daha yüksek değerde olan varlıkların bankalarına rehin gösterilmesini talep eder. Bu durumda bankaya verilecek araba, arsa, ev gibi taşınır ve taşınmaz malların bankaya ipotek edilmesi sonrasında kredi kullanma oranı yükselecektir. Eğer ki bu şartları yerine getiremeyen kredi notu düşük olan kişilerin bankalardan kredi kullanmaları çok zor olacaktır.

Çünkü bankalar için riskli müşteri olduğu için ve kullandırdığı krediyi geri alma riski düşük olduğu için müşterisine kredi kullanımında onay vermeyecektir. Yukarıda saymış olduğumuz ihtimaller tamamen bizim görüşümüzdür. Yoksa bankalar yüzde yüz kredi verir diye bir iddiamız yoktur. Tamamen bankaların müşterilerine ve kurumun prensiplerine dayalı bir görüştür. Bir gerçeği daha söylemek gerekirse özel bankaların kuralları devlet bankalarına göre daha esnektir. Bu yüzden kredi notu düşük olan kişilerin özel bankaları tercih etmesi daha avantajlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ