Kredi Kartlarının Çalınması Veya Kaybolması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

  • 12 Nisan 2016
  • 57 kez görüntülendi.
Kredi Kartlarının Çalınması Veya Kaybolması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan veya tabiri caizse olmazsa olmalarından olan kredi kartlarının kullanım alanı genişledikçe, bankaların uyguladığı cazip taksit fırsatlarının genişlemesi ile kredi kartlarının kullanım alanı ve kredi kart sayısı artmıştır. Klasik postlar ve sanal postların olduğu ortamlarda kullanılan ve tüketicinin en büyük dostu olarak kabul edebileceğimiz kredi kartlarının kaybolması veya çalınması durumunda neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kredi kartlarının kaybolması veya çalınması halinde, vakit kaybetmeden kredi kartının sahibi olan bankanın müşteri temsilciliği aranıp, kredi kartının kaybolduğu veya çalındığı bildirimi yapılması gerekir. Zaten bankalarda kredi kartlarının çalınması veya kaybolması gibi durumlarda vakit kaybedilmemesi için müşterilerini bekletmeden hemen ilgili birime aktarmaktadır.

Yapılacak görüşmeler sonrası kredi kartınızın iptali isteyeceksiniz. Kredi kartlarının iptalinden sonra kredi kartınızla yapılan alışverişlerden kredi kart sahipleri asla sorumlu değildir ve tüm sorumluluk bankalara aittir. Eğer ki kredi kartınızın iptaline kadar olan zamanda gerçekleşecek alışverişler veya nakit çekimlerinde kartın sigortalı olup olmadığına bakılır. Eğer ki kredi kartının sigortası varsa o zaman tüketici sadece 150 TL’den sorumlu olup, diğer borçları sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Ancak sigorta yok ise tüm borç tüketiciye aittir.

Sigorta şirketleri, sigortalı kredi kartlarının iptalinden önceki alışverişlerde sizi sorumlu tutması veya daha açık bir ifadeyle kredi kartının iptaline kadar olan harcamalarda tüketicinin parmağının olduğunu düşünür ve bunu araştırabilir. Eğer ki iddiasında haklı çıkarsa, sigorta şirketleri hiç bir sorumluluk almayabilir ve kredi kartının borcunu ödemeyebilir.

Böyle durumlarda tüketici sigorta şirketini mahkemeye verir ve hakkını yasal yollarla almaya çalışabilir. Diğer önemli bir nokta da kartın şifresiz alışveriş yapılması durumunda ortaya çıkacak sorundur. Çıkartılan yasaya göre, kredi kartlarında şifreli döneme geçilmiş ve kredi kart sahipleri kredi kartlarının şifresini girerek alışveriş yapmaktadır. İptal edilen kredi kartında yapılan harcamalar şifresiz yapılmış ise o zamanda alışveriş yapılan merkezden paranızı talep edebilirsiniz. Alışveriş merkezi de bu talebini geri çevirirse yine yasal yollara başvurarak paranızı alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ