Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

  • 03 Haziran 2015
  • 66 kez görüntülendi.
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borcu

Kredi kartı sunduğu taksit seçenekleri ve cazip avantajları sebebiyle günümüzde pek çok insanın vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. İnsanların hayatında kredi kartının önemli bir yerde olduğunun farkında olan bankalar kredi kartı sahibi olmayı oldukça kolay hale getirmişlerdir. Bu nedenle birçok insanda kredi kartı bulunmaktadır. Her ne kadar kredi kartına sahip olmak bu kadar kolay olsa da kartı düzgün harcamak biraz zor olmaktadır.

Yani genellikle insanlar kredi kartlarını bilinçsizce harcamaktadırlar. Bu nedenle ödenemeyen kredi kartı borcu giderek artmaktadır. Kredi kartı kullanımında kart sahiplerinin daha bilinçli olması gerekmektedir. Kredi kartı ile harcama yaparken aylık gelir göz önünde bulundurulmalı ve ona göre harcama yapılmalıdır. Hatta kart başvurusunda bulunurken ödeme gücüne göre bir limit tercih edilmelidir.

  Aksi takdirde ödenemeyen kredi kartı borçları bireyin hem ekonomik hem de sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Biriken borç üzerine gecikme faizi de eklenmekte ve borç kart sahibi için ödenemez hale gelmektedir. Bu durumda genel olarak insanlar kredi kartı borcu yapılandırmasını tercih ederek borcu kendi ödeme güçlerine uygun hale getirmektedirler.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi kartı borcunu yapılandırma günümüzde oldukça fazla sayıda insanın başvurduğu yöntemlerden biridir. Kredi kartı borcunun yapılandırılması için öncelikle kartın bağlı bulunduğu banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bankalar bu tür taleplerle sıklıkla karşılaştığından dolayı konuyla ilgili birim kurmuşlardır.

Yapılandırma talebinde bulunacak kişilerin hızlı sonuç almak adına direk bu birimle iletişime geçmesi faydalı olacaktır. Bankalar yapılandırma işlemine karşı ılımlı yaklaşmaktadırlar. Bu nedenle iletişime geçildiğinde mevcut borcu ödeyemeyecek durumda olunduğu, yapılandırma gerçekleştiği takdirde ödeme yapılabileceği yetkili kişiye bildirilmelidir. Yapılandırma sonucunda bankalar bu işlemden kar elde etmektedirler.

Bunun yanı sıra bir de müşterinin banka ile bağlarını koparmamış ve sürdürmüş olurlar. Yani kredi kartı borcunu yapılandırmak hem banka hem de kart sahibi açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Yapılandırmanın uygulanacağı kısım değişkenlik göstermektedir. Bazen borcun tamamına uygulanmakta bazen ise taksitli alışverişlere uygulanmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Kredi kartı borcunu ödemeleri için kart sahiplerine banka tarafından belli bir süre tanınmaktadır. Süre genel olarak 90 gün belirlenmiştir. Bu süre zarfında banka sürekli olarak kart sahibi ile irtibat halinde olmakta ve kartı ödemesi için ikna etmeye çalışmaktadır.

Doksan günlük süreye yasal takip adı verilmektedir. Sürenin bitiminden itibaren ise kanuni takip adı verilen süreç işlemeye başlar. Kanuni takip aşamasında haciz işlemi gerçekleşerek borç kapatılmaya çalışılır.

Benzer yazımız;Ödenmeyen kredi Kartı Borcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ