Kredi kartı borcu olanlara tavsiyeler

  • 06 Ağustos 2016
  • 131 kez görüntülendi.
Kredi kartı borcu olanlara tavsiyeler

Ülkemizde kredi kartı kullanımı son yıllarda ciddi oranda artış gösterdi. Ancak yapılan araştırmalarda kullanılan limitlere oranla geri ödeme tutarının az olduğu görülüyor. Kredi kartlarına borçlu insan sayısı her sene %5 artıyor. Pratik bir ödeme aracı olmasının yanı sıra kısa vadeli borçlanma olanağı sunan kredi kartları yanlış kullanım yüzünden pek çok insanın başını ağrıtabilir. Kredi kartı borcu olan ve ödemekte zorluk çekenlerin bu yazımızı okumaları faydalı olacaktır.

Öncelikle kredi kartının sadece 1 aylık süre için borçlanabileceğiniz bir ödeme aracı olduğunu söylemeliyiz. Borçlarınızı 1 aylık son ödeme tarihine kadar ödeyemiyorsanız borcunuza karşılık bankaya faiz ödemek zorunda kalırsınız. Kredi kartlarının sadece asgari ödeme tutarını yatırmak ileride borcunuzun katlanarak büyümesine yol açar. Eğer bu kurala uymadıysanız ve kredi kartlarına olan borçlarınız ödeyemeyeceğiniz kadar yükselmişse acilen almanız gereken tedbirler var.

İlk olarak bütün kredi kartlarınızı kapattırmalısınız. Zararın neresinden dönseniz kardır. Kartlar cebinizde oldukça kalan limitinizi de kullanabilirsiniz ve bu sorunun daha da büyümesine yol açar.

Toplam borcunuzu doğru olarak hesapladıktan sonra bu borcu nasıl ödeyeceğinizi düşünmelisiniz. Parça parça ödemeye çalışmak doğru olmayacaktır. Çünkü gecikmiş kredi kartı borçlarına günlük olarak yüksek faiz işler. Bir tanıdığınızdan veya aile bireylerinizden  borç isteyerek borçlarınızı kapatabilirsiniz böylece faiz ödemekten kurtulursunuz ve borcunuzu borç aldığınız kişiye belli bir sürede ödeyebilirsiniz. Bir diğer seçenekte bireyse kredi kullanmaktır. Bazı bankalar kredi kartı borçları için özel kredi olanakları sunuyorlar. Bu bankalara başvurarak kredi kartı borçlarınız için kredi talep ettiğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Eğer kriterleriniz uygunsa krediniz onaylanır. Böylece kredi kartına ödeyeceğinizden daha az bir faiz ile borçlarınızı düzene sokmuş olursunuz ve her ay düzenli olarak ödeyebilirsiniz.

Eğer kredi kartlarınız ödemelerdeki gecikmeler yüzünden kapanmışsa durumunuz daha kritik demektir. Bu durumda bütün bankalar kredi kartı borçlarını daha uygun faizler ile kredilendiriyor. Kartlarınızın bağlı olduğu bankalar ile bu durumu görüşürseniz size yardımcı olacaklardır. Kart borçlarının yasal takibe düşmemesi için 90 günlük süre içinde mutlaka ödeme yapmalısınız. bu sürede ödeme yapmazsanız veya borcunuzu taksitlendirmezseniz bankalar borçlarını tahsil etmek için yasal takip başlatırlar.

Borçlarınızdan kurtulmanın en önemli şartı öncelikle kararlı olmanızdır. Borcunuzu öderken belki bir süre sıkıntı çekeceksiniz ama kararlı olup borcunuzu ödediğiniz zaman çok rahatladığınızı göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ