Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

  • 03 Haziran 2015
  • 207 kez görüntülendi.
Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Bankalardan Kredi Çekmek

Günümüzde insanlar nakit sıkıntısına düştüğünde genellikle ilk olarak bankalardan kredi çekmeyi tercih ederler. Her ne kadar anaparanın üzerine ek olarak bir de faiz ödemesi yapılsa da insanlar bunu göz ardı ederler. Kredi çekerken bankalar arası iyi bir araştırma yapmak önem taşımaktadır. Böylelikle hem vade seçenekleri hem de faiz oranı açısından en uygun kredi veren banka bulunabilir.

Kredi çektikten sonra belirlenen vade sonuna kadar taksitlerin düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gecikme faizi uygulanmakta, kredi çeken kişinin kredi notu düşmekte ve kredi geçmişi olumsuz olarak etkilenmektedir. Böyle istenmeyen durumların ortaya çıkmaması için ödemelerin düzenli yapılmasına dikkat edilmelidir.

Ancak günümüzde pek çok insan kredi borcunu ödeyememekte ve bu duruma bir çare aramaktadır. İnsanların bu durumunun farkında olan bankalar kredi borcu yapılandırma hizmetini devreye sokmuşlardır. Yapılandırma sayesinde mevcut kredi borcu tekrar düzenlenmektedir. Böylelikle borç sahibi kişi mevcut borcunu daha rahat ödeme şansına kavuşmaktadır.

Kredi Borcu Yapılandırma Nedir?

Kredi borcunu yapılandırma ‘’refinansman’’ olarak da bilinmektedir. Refinansman yani kredi yapılandırma bir bankadan kullanılan kredinin başka bir bankaya taşınarak faiz oranı ve vade süresinin tekrar hesaplanması anlamına gelmektedir. Bu işlem ilgili olunan banka ile de yapılabilmektedir. Eski anlaşmanın yerine yeni bir anlaşma yapılmaktadır. Genel olarak insanlar ilk kredi çektikleri banka ile yapılandırma yapmayı tercih ederler. Yapılan bu işlem sonucunda kredi borcuna sahip olan kişiler borcu ödeme açısından büyük kolaylık elde ederler.

Kredi Yapılandırmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi yapılandırmasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Öncelikle ilk çekilen kredi faiz oranı ile yapılandırılacak faiz oranı arasında önemli oranda farklılık bulunmalıdır. Fark ne kadar fazla olursa kazanç o kadar yüksek olmaktadır. Ortalama kırk puanlık bir düşüş borç sahibine ciddi karlılık sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra işletim ücreti, komisyon giderleri gibi uygulamalara da dikkat edilmelidir. Masraf tutarının yüksek olması yapılandırma işleminin etkisiz olmasına neden olabilmektedir. Bu da borç sahibi açısından istenmeyen bir durumdur.

Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi borcunu yapılandırmak isteyen borç sahiplerinin ilgili banka ile irtibata geçmesi gerekmektedir. İşlem öncesinde internet üzerinden de uygun faiz oranını bulmak amacıyla faiz oranı araştırması yapmak faydalı olmaktadır. Hangi banka ile refinansman işlemi yapılacağı belirlendikten sonra ilgili banka ile anlaşma yapılmalıdır. Kredi yapılandırma süreci kısa süren bir işlemdir.

Benzer yazımız;Ödenmeyen Kredi Borcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ