KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri

  • 30 Ekim 2016
  • 6 kez görüntülendi.
KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri

Son birkaç yıl içerisinde birbirinden ayrı sektörlerde kişilere yönelik devlet desteklerinin sağlanması ve bu desteklerin de büyük bir çoğunluğunun geri ödemesiz bir şekilde yapılan hibeler ile olduğu bilinmektedir. Bu durum, ilk başlarda kişilerin uzak durduğu bir eylem olsa da, artık KOSGEB girişimcilik eğitimlerine talep oldukça fazladır. KOSGEB, İŞKUR ve Bölgesel Kalkınma Ajansları’nın birbirleri ile yaptıkları işbirliği sayesinde, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimleri tamamlayıp, girişimcilik sertifikası almaya hak kazanan kişiler, KOSGEB’in vermiş olduğu birçok hibe programlarından faydalanabilecektir. Yeni girişimcilere teklif edilen ilk kredi tutarı 100 bin liralıktır. Bu tutarın 30 bin lirası sizlere hibe edilmekte yani hiçbir şekilde geri ödememektesiniz. Geriye kalan 70 bin liralık kısım ise, faizsiz ve ödeme kolaylıkları ile birlikte size sunulacaktır.

Bulunduğunuz bölgede herhangi bir KOSGEB girişimcilik eğitimleri veriliyor mu ya da en yakın hangi noktadan eğitim alacağınızı merak ediyorsanız, KOSGEB’in resmi bir şekilde açıkladığı listeye kendi internet sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Kimler Girişimcilik Sertifikası Alabilir?

Anlaşmalı olan kurumlarca verilen KOSGEB Girişimcilik Eğitimi sırasında adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. İşte girişimcilik sertifikası alabilmek için taşımanız gereken şartlar.

  • İşsiz olmanız gerekmekte ve bu durumu İŞKUR’a giderek kayıt ettirmiş olmalısınız.
  • 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir.
  • Daha önceki dönemlerde verilen girişimcilik eğitimlerinden faydalanmamış olmanız gerekmektedir.
  • İŞKUR tarafından düzenlenmiş olan meslek ve iş danışmanlığı hizmetinden faydalanmış, bu danışmanlıktan da olumlu bir yorum almış olmalısınız.

Girişimcilik Kurslarında Hangi Dersler Veriliyor

Uzmanlar tarafından sizlere verilen dersler sırasında dört farklı modül uygulanmaktadır. Bu modüllere göre;

Modül 1: Kişilere girişimcilik duygularının verilmesi, belirli testler yapılması ve kişilerin iş fikri geliştirmeleri konusunda yaratıcı fikirler çıkarmaları için yardımcı olmak.

Modül 2: İş planı hakkında geçen bu süreçte, tanım ve birçok öğeden bahsedilmektedir.

Modül 3: Bir önceki süreci pekiştirmeye yönelik yapılan eğitimde, atölye çalışmaları ile büyük vakit geçirilmektedir.

Modül 4: İş planının nasıl yazılması gerektiği ve uzmanlara destek alırken nasıl sunulması gerektiği hakkında dersler verilecektir.

Kursu Tamamlayanlar Ödemelerini Nasıl Alacak?

Eğitimleri, eğitimlerden sonra girmiş olduğunuz sınavları ve devamlılık problemi konusunu başarılı bir şekilde tamamlamışsanız, KOSGEB’in sizlere sunduğu Girişimcilik Sertifikasını alabilirsiniz. Buna göre; artık iş hayatına atılmanız için maddi konularda problem yaşamanıza gerek kalmayacaktır. Size sunulacak devlet hibeleri ve kredilerinden faydalanmak için ise, KOSGEB Hizmet Merkezi’ne bazı belgeleri teslim etmiş olmalısınız. İşte KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri sonucunda maddi desteği almak için gereken belgeler;

  • Harcamalarınızı gösteren fatura ya da belgeler.
  • Tahsilat Makbuzları

Bu belgeleri ibraz etmenizle birlikte, ödemeleriniz kısa sürede yapılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ