Konut Kredisinin Şartları

  • 30 Nisan 2016
  • 132 kez görüntülendi.
Konut Kredisinin Şartları

İnsanların en büyük hayali kendi evlerine sahip olmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişen ve banka kredileri ile artık imkânsız olmaktan çıkan konut hayaline kavuşabilmek için hem alınacak konutta hem de krediyi kullanacak kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. Bu yazımızda konut kredisinin şartlarından bahsedeceğiz.

Bankalar konut kredisi kullandırırken öncelikle kredi kullanacak kişilerde bazı şartlar aramaktadır. Bu şartlar:

. Kredi kullanacak kişinin 18 yaşından gün alması ve SGK kaydının olması gerekmektedir.

.Krediyi kullanacak kişilerin kredi notlarının iyi olması gerekmektedir. Eğer ki kredi kullanacak kişilerin önceki kredi ödemelerinde veya kredi kart ödemelerinde bir sıkıntı olmuş ise kredi kullanması zora girecektir. Bu durumlarda bankalar kredi kullandırmayacağı gibi gerektiğinde kefil veya ipotek karşılığında kredi kullandırabilir.

.Kredi kullanacak kişinin mutlaka bir gelir belgesini bankaya sunması gerekmektedir. Gelir belgesinin bankaya sunulması ile maalesef iş bitmiyor. Kişinin almış olduğu maaş taksit ödemelerini karşıması, taksit kredisi dışında kalacak gelirin kişinin hayatını idame edip edemeyeceği de kredi onayında göz önünde bulundurulmaktadır.

. Konut kredisi kullandıracak banka, konut kredisinin bitimine kadar konutu banka üzerine ipotek etmektedir. Böyle kredinin ödenmemesi durumunda banka icra yoluyla konutu satıp müşterisine vermiş olduğu kredi toplam tutarını ve faizini alabilmektedir.

. Konut finansmanı kredilerinde, sözleşmenin imzalanmasından itibaren 14 gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkınız yoktur.

Bankaların kredi kullanacak kişilerde aradığı şartlardan sonra gelelim kredi kullanılarak alınacak konutlarda aradığı şartlara. Bunlar ise:

. Bankalar hisseli konutlara kredi kullandırmak istemez. Çünkü kredi kullanacak hisse sahibi kredi kullanmak istese de diğer hisse sahiplerinin evin satılmasına karşı çıkması ihtimali yüzünden, konut kredilerinde alınacak evlerin hisseli olmaması gerekmektedir.

. Bankalar, bir başka banka tarafından ipotek edilmiş konutlara da kredi vermezler.

. Apartman tipi binalardan alınacak dairelerde ise arsa tapusu yeterli olmayıp kat mülkiyeti ya da minimum kat irtifakı tapusu şartı aranmaktadır. Henüz kat mülkiyeti alınmamış, sadece kat irtifakı bulunan daireler ekspertiz esnasında inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgeleri açısından değerlendirilir. Olumsuz bir duruma rastlanmazsa kredi verilebilir.

. Henüz bitmemiş veya inşaat durumunda olan konutlar için de aranan şart inşaatın %80’nnin bitmesi gerekmektedir. Yeni başlanmış inşaat aşamasında ki konutlara bankalar kredi vermemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ