Konut Kredi Fazileri Neden Düşmüyor?

  • 21 Mart 2018
  • 312 kez görüntülendi.
Konut Kredi Fazileri Neden Düşmüyor?

Türkiye’de konut kredileri tekrar yükselişte. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ekonomide canlanmayı sağlamak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla devlet bankaları başta olmak üzere bankacılık sektörü konut kredisi faiz oranlarını indirmişti.

Faiz oranları aylık yüzde 0.92’ye kadar gerilemişti. Ancak bu oran Mart 2017’den bugüne, kademeli artışlarla yüzde 1.15’e kadar yükseldi. Böylelikle 2016 Haziran’daki seviyesine geri dönmüş oldu.

Yüksek faiz nedeniyle konut alımının ertelendiğini belirten sektör temsilcileri faizlerin yüzde 1’in altında kalmasını istiyor. Faizlerin düşmemesi halinde konut satışlarının yavaşlayacağını belirtiyorlar. ayrıca son 5-6 aydır bankalara kredi başvurusu yapanların bir kısmı ya ret cevabı alıyor yada istedikleri kredileri alamıyorlar.

Bildiğimiz gibi bankalar konut değerinin sadece %75 ine kredi kullandırıyor.

‘PARANIN KULLANIM MALİYETİ ARTINCA FAİZLER DE ARTIYOR’

Arda Tunca, son 1-1.5 yıldır bankaların paranın kullanımıyla ilgili maliyetlerinde artış olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı (TCMB) işaret etti.

Tunca, Merkez Bankası’nın politika faizi veya faiz koridorunda herhangi bir değişiklik yapmamasına karşın, bankalara fonlama yaparken kullandığı kanalların bazılarında — Geç Likidite Penceresi (GLP) gibi- artış yaptığını söyledi.

Bu örtülü faiz artışıyla paranın kullanım maliyetini artırdığını kaydeden Tunca, “Bankalar da bunu müşterilerine bir maliyet artışı olarak yansıtmak zorunda kaldırlar” dedi.

‘BANKALAR KREDİ VERİRKEN DAHA TEMKİNLİ DAVRANIYOR’

Ekonomist Arda Tunca, konut kredisi başvurularının bir kısmının reddedilmesini de değerlendirirken, nakit akışında yaşanan sıkıntıya dikkat çekti.

Bu nedenle bankaların daha temkinli ve yavaş adımlar atmaya yöneldiğini belirten Tunca, “Bireylerin borçları ya da batık krediler anlamında Türkiye şu an çok kötü bir yerde değil ama bankacılık sisteminin temkinli duruşu tercih ettiğini görüyoruz. Riskleri daha iyi koklayarak kredilendirme süreçlerinden yer almaya çalışıyorlar” dedi.

Bankaların sektörel tercihlerinin de olduğunu belirten Arda Tunca, şu dönemde konut dışında başka sektörlere kredi vermenin kendisi için daha avantajlı ve risksiz olacağını düşüyor olabileceklerini söyledi.

‘BANKACILARIN FEDAKARLIĞI İLE FAİZLERDE KISITLI BİR DÜŞÜŞ SAĞLANABİLİR’

Arda Tunca, Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde hükümet ve bankacılık sektör temsilcileri arasında ‘faizlerin düşürülmesi’ için görüşme yürütüldüğünü hatırlatırken, hükümetin ise kamu bankalarından başlaması gerektiğini söyledi.

TCMB maliyetleri düşürmediği takdirde konut kredisi fazileri bir miktar düşse de bunun tekrar 0.92’ye dönebileceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

yorumlarınızı bekliyorum faizler düşcekmi

Kaynak:https://tr.sputniknews.com/ekonomi_raporu/201802151032282710-konut-kredisi-faiz-oranlari-neden-yukseliyor/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ