Kara Liste Sicil Affıyla İlgili Kafanıza Takılan Sorular?

  • 26 Aralık 2016
  • 348 kez görüntülendi.
Kara Liste Sicil Affıyla İlgili Kafanıza Takılan Sorular?

Sicil affı yasası komisyondan geçti. Peki kimler Kredi Sicil Affından yararlanacak.Bunu önceki yazımızda belirtmiştik.Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.Bu yazımızda kimlerin sicil affı yasasından yararlanacağını ve kafanıza takılan bazı soruların cevaplarını vereceğiz.

Herkesin dört gözle beklediği sicil affı yasası komisyondan geçti ve yasalaşması bekleniyor. Yasalaştıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey 6 ay içinde borçlu olduğunuz bankaya başvurmak.

Peki Yasadan Sadece Esnaf mı Yararlanacak?

Hayır! Yasadan sadece esnaf değil bankalara borcu olan çalışanlar ve emeklilerde yararlanabilecek.

Peki Yasadan Yararlanma Şartları Nelerdir?

  1. Herşeyden önce 6 ay içinde bankanıza başvurun ve borcunuzun ödemesi için anlaşma yöntemi belirleyin.
  2. Bankalar bu durumda 6 ay içinde borcunuzu ödemenizi isteyecek. Belki bazı bankalar bunu biraz yumuşatarak daha uzun bir sürece yayabilir.

Banka Borcumu Avukata Vermiş Sicil Affından Yararlanabilir miyim?

avukata verilmiş bir borç ta adli süreç başlamış sayılmaz. Eğer Yasayla beraber bankaya hemen başvurur ve borcunuzu yapılandırırsanız veya tamamını öderseniz herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Fakat Süreç uzarsa borcunuz adliyeye intikal edebilir. Çünkü yasada bunla ilgili bir düzenleme yok. Fakat borcunuzu öderseniz hukuki süreç hemen biterken , yapılandırmada ise insiyatif bankada olacaktır.

Borcumu Ödediğim de Kredi Çekebilecek miyim?

Çıkan bu Yasa borcunuzu ödemeniz durumunda Kara listeden İsminizin çıkmasını sağlıyor. Risk değerlendirme merkezinde adınız kara listede artık yazılmıyor. Fakat bankaların bundan sonra size kredi verip vermemesi kendi insiyatifinde olan bir durum.

Sicil Affında Faizler Affedilecek mi?

Sicil affı düzenlemesinde bankanın borcunuza eklediği faizlerin düzenlemesiyle ilgili bir düzenleme yok maalesef.  Bankaya olan borcunuzu ödemek sadece sizin kara listeden çıkmanızı sağlayacak. Borcunuzu bankayla anlaşarak yapılandırma yapabileceğiniz gibi banka tamamınıda bir seferde ödemenizi isteyebilir. Faizlerin ödenip ödenmemesi bankaya bırakılmıştır.

Borcunu ödediği Halde Kırmızı Çizgi Yiyenler !!

Sizinde af kapsamında adınız silinecek.

Hacizli Olanlara da borçlarını ödemeleri durumunda kara listeden isimleri silinecek.

Borçlarının tamamını yasadan önce kapatanlar ve hala kara listede olanlara yasada yer verilmemiş fakat bankaların bu kişileri mağdur etmeyecekleri ve bu kişilere artık kredi verebilecekleri yönünde algı yüksek.

Bildiğiniz gibi kara listeden borcu ödededikten sonra en az 5 sene sonra çıkabiliyorsunuz

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ