İcradan Araba Nasıl Satın Alınır?

 • 25 Haziran 2018
 • 4.012 kez görüntülendi.
İcradan Araba Nasıl Satın Alınır?

Haciz işlemi uygulanan araçları otoparkta bekleten icra daireleri, bu araçları bir süre sonra elden çıkarmak için satılığa çıkarmaktadır. Bu konuyu takip eden ve sıklıkla icradan ucuz araba satın alan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler bu işi bir nevi gelir kapısı haline getirmiş kişilerdir. Sadece bunlar değil sıradan vatandaşlar da bilinenin aksine icradan araba almak için ihalelere katılabilmektedir. Peki icradan araba almak mantıklı mı dır?

Borçluların borçlarını ödemeleri hususunda büyük önem arz eden icra ihalelerinden icralık araç almak, sağladığı avantajlar ve satın alınan malın güvenliği konusunda verilen devlet güvencesi ile 2.el otomobil alımlarından dahi daha sağlıklı bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

İhaleler tamamen devlet kontrolü ve güvencesi altında gerçekleşiyor. Gelin, hep birlikte icradan araç almanın önemli noktalarına bakalım.

İcralık Araç İhalelerine Katılım Nasıl Yapılıyor?

İcralık arabalar ın ihalelerine sadece nüfus cüzdanınız ve ihale katılım bedelinin ’si ile katılabilirsiniz. İsteyenler, ihaleye nakit para yerine bankalardan alabilecekleri teminat mektubu ile de katılabilirler.

İhaleler, yediemin otoparkında, icra müdürü, yediemin otopark yetkilileri, tellal ve hatta gerekirse polis eşiğinde gerçekleşir. İhalelerin gerçekleştiği alan 24 saat kameralarla izlenmektedir. İhalelerin güvenliği tamamen devletin sorumluluğu altındadır. Ayrıca ihaleye fesat karıştırmanın hapis cezasına kadar uzanan ağır cezaları vardır.

Araçlar Hakkında Alınan Bilgiler Yeterli mi?

Satışın gerçekleşmesinden sonra, araç teslim alınırken; daha önceki bilgilerin dışında herhangi bir eksik, arıza ya da beklenmedik bir masraf gösterilmesi halinde kişi dilerse davanın feshini isteyerek satışı iptal edebilmektedir. İcralık araçlarla ilgili ödemeler, resmi olarak belirlenebilen önceden bilinen ödemelerdir. Yediemin otoparklarında, satışın sonrasında gerçekleşen ve tutanaklarda yer almayan arızalardan, satın alan kişi sorumlu değildir.

İcradan Araba Almak Mantıklı Mı?

İhaleye katılmadan önce icra müdürlükleri, katılımcılardan teminat talep etmektedirler. Bu teminat miktarı ihalenin bedeline göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 40 bin liralık bir ihaleden bahsediyorsak, ortalama 2 bin TL katılım bedeli olmaktadır. Harici olarak ihalelerde satışa sunulan icralık arabalar piyasa değerinin altında bir değere satışa sunulmaktadır. Ancak bu demek değildir ki, ihaleyi piyasa değerinin altında bir fiyatla sonlanacak ve siz ucuza araç sahibi olmuş olacaksınız. Bu durum tamamen katılımcıların ihaledeki durumlarına göre değişiklik göstermektedir. İhaleye katılım bedeli verildiği için kuşkusuz, ihaleye her katılan birey ihaleyi kazanmak için uğraşacaktır. Bu durumda ihale beklenenin üstünde bir rakama da son bulabilecekken, daha düşük rakamlarda da bitebilmektedir. Ancak iyi bir ihaleye katılırsanız icradan araba almak tabiki mantıklıdır. Bu kıyası kendinizin yapması gerekmektedir.  Peki icradan araba ihalelerine katılım için herhangi bir şart var mı?

İcralık Araba İhalelerinde Usulsüzlük Yapılabildiği Doğru mu?

Özellikle çok fazla bahsi geçen “ihale mafyası” tabirinin, icra ihaleleri için geçerli olmadığını söyleyebiliriz. İhaleler kamera ile izlenir ve devlet görevlileri tarafından yönetilir. O an gerçekleşecek en küçük bir şüphe uyandırıcı gelişme, yetkililere bildirilmesi halinde ihaleyi ertelemeye kadar gidebilecek sonuçlar doğurur. Üstelik ihaleye fesat karıştırmanın hapis cezasına kara uzanan ağır cezaları vardır.

Satış Sonrasında Araçta Bilinenden Farklı Özelliklerle Karşılaşırsam Ne Olur?

İhalaler, tellal’ın “Sattım, Satıyorum” cümlesi ile sonlanır. Bu aşamadan sonra yapılması gereken ve bedeli önceden belirlenen resmi harç ve bedeller ödenerek aracınıza sahip olursunuz. Ancak şayet araçta, resmi dokümanlarda yer almayan, eksik ya da yanlış bir durum tespit edilmesi ve resmi mercileri bildirilmesi halinde davanın feshini isteyebileceğinizi daha önce belirtmiştik. Bu gibi durumlarda, ödenen tüm tutarlar 7 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilecektir. Oluşabilecek kötü bir senaryoda, para iadesinde resmi nedenlerle bir gecikme yaşanırsa, devlet içerdeki paranıza faiz işletecektir. Yani dava için yatırılan tüm harç ve bedeller hiçbir değer kaybına uğramayacaktır.

İcradan Araba Alma Şartları Nelerdir?

İcradan arama satın almak için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız haricinde başka bir şart yoktur. Fakat uymanız gereken bazı prosedürler vardır. İhale teminatı vermek, ihale katılım formu doldurmak bu uymanız gereken prosedürlerdir. Peki tüm bu anlattıklarımızın ardından icradan araba nasıl alınır öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İcradan Araba Nasıl Alınır?

İcralık arabalar, icra müdürlükleri tarafından yapılan ihaleler sonucunda satılmaktadır. Bu ihaleleri her ilimiz için aşağıda bulunan bağlantılardan verdik. Böylece ihale bilgilerini ile göre görebilir ve detayları inceleyebilirsiniz.

 • Öncelikle buradan ilgili icra müdürlüğünün ilan ettiği dosyanın numarasını not alın.
 • İhale şartnamesinde bulunan bilgileri unutmayın ve istenen belgeleri tamamlayın.
 • İhalelere katılmadan önce icra müdürlükleri teminat istemektedir. Bu teminatı hazır edin.
 • Çoğu icra müdürlüğü ihaleleri 5 gün ara ile 2 kez gerçekleştirmektedir. Buradaki amaç ilk ihale tarihinde mal satılmazsa ikinci bir ihale tarihi açmaktır.
 • İlk ihalede aracın piyasa değerinin %60’ı gibi bir bedelli araç satışa sunulur. Şayet araç bu ihalede satılmazsa, ikinci ihalede fiyatta indirime gidilir ve %40 gibi bir bedelle satılmaya çalışılır.
 • Şayet aradığınız özellik ve fiyatlarda bir araç buldunuz ve bunun ihalesine katılarak aracı satın almak istiyorsanız, öncelikle muhakkak aracı bizzat görün ve ihale detayları ile arasında bir fark var mı kontrol edin. Bu araçlar yediemin depoları olarak bilinen oto parklarda tutulmaktadır.
 • İhalelerin açık arttırma yöntemi ile yapıldığını unutmayın, sunulan teklifleri gözlemleyin, değerinin üzerinde verilmiş olan tekliflere şüphe ile yaklaşın.
 • İhaleye sunulmuş olan icralık arabanın devlete herhangi bir borcu olup olmadığını öğrenin.
 • KDV aracı satın alan kişi tarafından ödenmektedir.

Teminat parası hakkında biraz daha bilgi vermek istiyorum. Öncelikle teminat parası yine bahsettiğimiz üzere ihalenin değerine göre değişiklik göstermektedir. Bu teminat parası elden yatırılabileceği gibi Vakıfbank aracılığıyla yatırılarak dekontu da götürebilir. Şayet aracın ihalesini kazanırsanız, aracın ücretini de 10 gün içerisinde ödeyerek aracı satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ihale sonucunda aracı almadıysanız, bu teminat parasını geri alacaksınız. Şayet yanınızda nakit olarak bu parayı götürdüyseniz, ihale sonunda paranız geriye verilir. Fakat banka aracılığı ile bu işlemi yaptıysanız, teminat parası 1 ile 3 iş günü içerisinde hesabınıza geri yatmaktadır.

İcralık Araç Kaç Günde Teslim Edilir?

Ayrıca araç ihalesini kazansanız bile anında aracınıza atlayıp gidemezsiniz. Aracın üstündeki işlemleri hallederek, otoparktan çıkarmanız 15 günü bulmaktadır.  Araç ihalesi size kaldıysa ihale sonunda çıkan miktarı 10 gün içinde ödemelisiniz. Şayet ödeme yapmadıysanız, teminat olarak vermiş olduğunuz paranın büyük kısmı yanmaktadır.

İcradan Alınan Aracın Masrafları

Vermiş olduğunuz teklif harici ticari araçlarda %18, binek araçlarda da %1 KDV ödersiniz. Bunun dışında da 150-200 TL gibi bir miktar da damga vergisi ödersiniz. Satın alınan bu araçların genellikle anahtarları ve ruhsatları bulunmamaktadır. Yeniden ruhsat çıkarmak için aracı satın almanızın ardından muayeneye sokmanız gerekmektedir. Muayene cezalıysa bile cezası hariç muayeneyi siz ödersiniz. Tellaliye, Otopark, mtv gibi diğer bütün masraflar borçlunun parasından kesilmektedir, sizinle bir alakası yoktur.

İcradan Araç Almanın Riskleri Nelerdir?

İcradan araç almak taşınmaz almaktan daha risklidir. Araç memur tarafından otoparka bırakıldığında şartnameye ne durumda olduğu yazılır. Bunu dilerseniz cüzzi bir miktar ödeyerek ihaleden önce icra müdürlüğünden alabilirsiniz. Araç otoparkta kaldığı sürece, aracın başına çeşitli olaylar gelebilir. Parça çalınması, aracın çizilmesi gibi çeşitli sebepler olabilir ki otoparkçılar bu konuda hiçbir zaman garanti vermezler. Bu sebepten dolayı aracı almadan önce kesinlikle kontrol edilmelidir. Harici olarak satışlar tamamen devlet kontrolünde gerçekleştiği için başka bir riski bulunmamaktadır.

 Hacizli mi Mal Almak Dinen Caiz midir?

Sanâni, “Sübülü’s-Selâm” isimli kitabında şöyle diyor: “Irz ve cezasını mubah kılmaktan maksat; malına haciz konması ve hakimin, borçlunun malını satıp borcunu kapatmasıdır.” (Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar)

İşte dinde haciz edilen malların tamamen şer’i bir kaide olduğu açıktır. Bu malları almak caizdir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

İcra ile sattırılan malların genelde borca mukabil olduğu bilinen gerçektir. Bu tür satışta artık mal sahibinin yetkisi hükmen kalmamıştır. Buradaki tasarruf yetkisi icra makamına geçmiştir. O da kendi rızası ile satmaktadır. İcra makamının satış yapması da zaruretten dolayıdır. Buradaki zaruret, malın satılarak borcun ödenmesi ve hakkın ehline teslimidir. Bundan dolayı icra yolu ile yapılan satım akdi dinen de geçerlidir. Bu konunun zahiri kısımıdır.

Ancak konunun ahlaki boyutu da vardır. Dinimiz kasıt ve ihmal olmadan olaganüstü sabeplerden dolayı borcunu ödeyemeyen kimseye kolaylık gösterilmesini öngörür. Bu yüzden kaynaklar, darda kalan kimsenin malını satın almanın mekruh olduğunu belirtmektedirler.

Buna göre icra dairelerinde satışa çıkarılan bir malı piyasa fiyatının çok altında almak sureti ile karşı tarafın zorda kalmışlığından faydalanılmamalı ve imkanlar ölçüsünde mal sahibinin mağdur edilmemesi için gayret gösterilmelidir.

Ayrıca, bu konu biraz da vicdanîdir. Malın piyasadaki değerine yakın bir fiyata alınmasına gayret etmek gerekir. Fiyatın daha da düşmesine neden olacak işler yapmak caiz olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ