Gelir Belgesiz Kredi Verenler

  • 28 Mayıs 2015
  • 169 kez görüntülendi.
Gelir Belgesiz Kredi Verenler

Bankacılık sektörünün temel yapı taşlarını meydana getirmekte olan ürünlerden biri; kredi hizmetleridir. Banka kurumları birbirleri ile kıyasıya rekabet içerisinde olmalarına karşın, kredi gibi risk barındırmakta olan hizmetleri müşterilerine sunarken sağlamış oldukları tutarı geri tahsis edebileceklerine dair güvence ve itibar geçmişi talep etmektedirler.

Gelir belgesi ise; her iki algı için de oldukça önemli bir yer intikal etmektedir.  Belgelenebilen aylık net bir gelire sahip olmanız, tarafınız dair pek çok ayrıntıyı yansıtmaktadır. Öncelikli olarak; kullanmış olduğunuz kredi tutarını kuruma geri ödeyebileceğiniz bir gelirinizin olması olumlu bir unsurdur.

Ayrıca geliriniz belgelenebiliyorsa muhtemelen sigortalı çalışan sınıfına giriyorsunuzdur, buda olumlu nitelikler arasında yer almakta. Ayrıca faaliyet sürdürmekte olduğunuz iş yeri ile ne kadar süredir çalışmakta olduğunuz ise; itibarınız adına dikkat edilebilecek olan önem barındıran noktalardan biridir. Bahsetmiş olumuz nedenlerin dışında değerlendirmeye alınan pek çok ayrıntı ile gelir belgesinin kredi başvuruları sırasında maksimal düzeyde elzem olduğunu ifade edebiliriz.

Fakat olumsuz yönde gelişim göstermiş çeşitli şartlar sebebiyle mevcut bir geliriniz olmayabilir ya da elde ettiğiniz bu gelir belgelenebilecek niteliklere sahip olmayabilir. Karşı karşıya kalınan bu gibi durumlarda kredi ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınız konusunda doğruluk payı yeterli olmayan pek çok bilgi dolaşmaktadır.

Bir yandan televizyonda tüm bankaların reklamları gelir belgesiz kredi vermekte oldukları iddia ederken, diğer taraftan arkadaş ortamlarında gelir belgesiz kredi çekilemeyeceğine dair atıflar üremektedir. Doğruyu söyleyen hangisi diye soracak olursanız; iki tarafında yüksek ölçüde yanılmakta olduklarını ifade etmeliyiz.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Alabilmek Mümkün Mü?

Öncelikle şu unsuru ifade eldim ki; gelir belgesi olmadan kredi kullanımı istisnai durumlar arasında yer almaktadır. Yani genel anlamda işleyiş göstermekte olan sistem dâhilinde kredi başvurusu sırasında yanınızda getirmeniz gereken evrakların arasında gelir belgesi de yer almaktadır. Fakat bankalar gelir belgesi olmadan da kredi sağlayabilmektedirler. Ama hemen ikaz edelim öyle bahsedildiği kadar sadece bir SMS göndererek kredi kullanamazsınız.

Gelir belgesi olmadan kredi kullanabilmek için izleyebileceğiniz iki çeşit yol mevcut. İlk seçenek ipotekli kredi kullanımı. Üzerinize kayıtlı olan herhangi bir taşınmaz mülkü banka ile görüşerek ipotek ettirirsiniz. Bu sayede banka mülkü teminat olarak kabul eder ve size kredi limiti sunar.

Diğer seçenek ise; kefil aracılığı ile kredi kullanımı. Arkadaş çevrenizden ya da aile üyelerinizden herhangi birini kefil göstererek kredi talebinde bulunabilmeniz mümkün.

Benzer yazımız; Gelir Belgesiz Kredi Almak Mümkün mü? yazımıza göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ