Ev Alırken ve Expertizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • 03 Ekim 2016
  • 211 kez görüntülendi.
Ev Alırken ve Expertizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle şunu belirtelim ev alırken dikkat etmeniz gereken ilk ayrıntı alacağınız evi yatırım olarak mı kullanacaksınız yoksa kendi ihtiyacınız doğrultusunda verilmiş bir karar mı? Eğer kullanmak için satın alacaksanız ihtiyaçlarınızı maksimum seviyede karşılaması önemlidir. Sosyal ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılaması , hastaneye okula,  yeşil alanlara, alışveriş merkezlerine  yakın olmak faydanıza olacaktır.

Tabi bunlarla birlikte tüm yasal verilerin incelenmesi tapu sicil müdürlüklerinden gerekli bilgilerin edinilmesi, yapı ruhsatının olup olmadığı, gerekli resmi kurumlar tarafından projenin incelenip incelenmediği, kira, haciz, ipotek vs durumların kontrolü gibi hususlarada ayrıca çok dikkat edilmelidir. Bu idarelerin yanı sıra bize sorsanız binanın mimari projesine kadar dikkatle incelenmelidir .Tabi işin bu tarafı biraz sıkıcı gelebilir ama kullanım amaçlı alınacak bir dairenin veya evin sizin zevkinizi yansıtması da aile yaşamınıza doğrudan pozitif etki edecektir. Son olarak şu ayrıntıyı eklemek isterim, banka kredisi kullanarak ev sahibi olacaksanız bir eksper raporuna ihtiyacınız olacak. Bu raporu genelde kredi verecek kurul, sözleşmeli ve bağımsız bir eksper şirketi aracılığıyla kendisi hallediyor o yüzden alacağınız evi tarafsız bir eksper  inceler krediye ne kadar uygun olduğu, anlık piyasa değerlendirmesi ve evin piyasa değeri gibi ayrıntıların yer aldığı bir raporu kredi kuruluna sunar. Sonrasında ortaya çıkan tablo da alacağınız ev için bankanın size vereceği maksimum kredi tutarının belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

Son bir not özellikle ev alırken sakın noter satışıyla ev almayın. Çünkü noter satışının bir geçerliliği yok. Ayrıca Expertizlerin bazıları alacağınız ev yerine başka evlerin fotosunu çekip adresi farklı yazıp size kredi çıkartabilirler. Bu da ileride bankayla sorun yaşamanıza neden olur. Bu yüzden exper raporunu mümkünse sizde görün.

EXPER RAPORU İLE İLGİLİ ŞİKAYETİNİZ VARSA EXPERTİZİN BAĞLI OLDUĞU MERKEZE ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ