EMEKLİLERE FAİZSİZ KREDİ ve NAKİT AVANS

  • 02 Nisan 2018
  • 416 kez görüntülendi.
EMEKLİLERE FAİZSİZ KREDİ ve NAKİT AVANS

Ülkemizdeki çalışanlar için en büyük sıkıntı emekli olunca düşecek olan maaşlar ve çekeceğiniz para sıkıntısı. Hükümet emeklilerin bu büyük sorununu ortadan kaldırmak için çalışmalara başladı.

Nakit sıkıntısı yaşayan emeklilere Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan avans ya da bankadan faizsiz kredi imkanı gündemde. Bu uygulamalar hayata geçerse, nakit ihtiyacı oluşan emekli istediği zaman Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan  nakit avans çekebilecek, isterse de bankadan faizsiz kredi kullanabilecek.

MAAŞIN 3 YA DA 10 KATI

Yeni çıkacak olan avans sistemiyle, emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurup maaşlarının 3 katına kadar nakit para alabilecek. Ödenen avans, 36 aya varan taksitlerle emeklinin maaşından kesilecek. Çekilen nakit para için herhangi bir faiz uygulanmayacak. Örneğin; maaşı 1500bin lira olan emekli, 4500 lira avans çekebilecek. Bunu da ayda 125  lira taksitle 36 ayda geri ödeyecek. Faizsiz kredi için ise emekli maaşlarının yatırıldığı bankalara teklif götürülecek. Öncelikle kamu bankalarıyla görüşmeler yapılacak. Anlaşma sağlanırsa, emeklilere maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi verilmesi gündeme gelecek. Maaşı 2 bin lira olan emekli, 20 bin liraya varan kredi çekebilecek. Kredinin geri ödemesi ise emeklinin maaşından taksitler halinde yapılacak. Taksit ödemelerinin sürdüğü dönemde emekliler maaşlarını krediyi veren bankadan alacak. Böylece taksitler direkt olarak hesaptan kesilecek ve emeklinin ikinci bir işlem yapmasına gerek kalmayacak.

Ön Hazırlıklar devam Ediyor

Henüz masada olan ve çalışmaları devam eden proje netleştiğinde kamuoyuna açıklama yapılacak. Bazı bankalar şu anda kendilerinden maaş alan emeklilere ücretlerinin 10 katı kadar kredi veriyor. Ancak bu kredilerde faiz uygulandığı için geri ödemeler emekliyi zorluyor. Yeni sistem gelirse kamu bankaları emeklilerden faiz almayacak. Krediler diğer kredilere  göre hesaplı olacak . Maaşlarında herhangi başka bir kesinti yoksa SGK 3 maaşa kadar nakit  avans verecek. Daha sonra bunu 36 aya kadar taksitle maaşından düşecek. Bunun için herhangi bir faiz ya da vade farkı alınmayacak. Üzerinde çalışılan ikinci konu ise emeklilerin maaş aldıkları bankalardan gelecek kredilerle ilgili. Bunun için bankalara teklif götürülecek.Bankaların kabul durumlarına göre emeklilere kredi verilecek.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ