Dolar ve Altın Uçuyor mu ?

  • 10 Ocak 2017
  • 191 kez görüntülendi.
Dolar ve Altın Uçuyor mu ?

DOLAR NEDEN SÜREKLİ YÜKSELİYOR?

Özellikle son günlerde sürekli gündemi meşgul eden başkanlık seçimi dolar euro ve altında ki değişimleri oldukça etkiliyor. Önümüzdeki günlerde Türkiye’nin geleceğiyle ilgili net bir görüntü elde edemeyen yabancı yatırımcı yatırımlarını durdurma noktasında yada birçoğu durdurdu.

ABD merkez bankasının faiz artırımı konusundaki tutumları,Amerika Başkanı Trump’ın 20 Ocakta başa geçecek olması ve başa geçtikten sonraki ekonomi konusundaki tutum ve davranışları, özellikle Trump’ın başa geçtikten sonra Obama gibi savaşa yönelik  bir politikamı izleyecek yoksa Amerikan ekonomisini ticaretlemi geliştirecek soruları dolar konusundaki belirsizlikte önemli rol oynuyor.

Türkiye de ki siyasi kararsızlıklar , Başkanlık seçimi kabul edilecek mi yoksa edilmeyecek mi ,Terör olayları soruları ,ister istemez tüm vatandaşta bir karasızlık oluşmasına neden oluyor.

Moody’s Türkiye nin kredi notunu olumsuz göstermesi ,Fitch’in Türkiye nin yatırım yapılabilir ülkeler kategorisinde 1 puan düşürmesi gibi sebepler ülkeye yabancı yatırımcı gelmemesine , haliyle sıcak para dolar girmemesine neden oluyor. Vatandaşın da bu süreçte kısa yoldan para kazanma isteği de bunda oldukça etkili.

PEKİ NEDEN ALTIN VEYA DOLAR?

Vatandaş böyle kararsız durumlarda en güvenilir liman olan altına ,dolara veya euro ya yatırım yapıyor. Çünkü böyle bir durumda alcağınız bir emlak size fazla bir kazanç sağlamayacaktır hatta zarar ettirecektir. Örneğin Geçen senelerde  emlak sektörü  senede en az % 15-20 kazandırırken bugün emlak sektörü durma noktasına geldi. Cebinde biraz parası olan vatandaş ta artık emlaktan çok fazla kar edemeyeceğini biliyor.

Cebinde belli bir meblağı olan herkes şu sıralar altına ve dolara yatırım yapıyor. Daha perşembe günü 13 400 TL lik altın alan bir vatandaşın bugün itibariyle cebinde 14370 TL parası var. Yani vatandaş sadece 4 günde 1000 TL para kazandı.. Haliyle bundan 1 ay önce  bir araba parası veya ev parasını altına yatırmış olsanız bugün 1.5 ev paranız vardı.

DOLAR ALTIN BUNDAN SONRA YÜKSELİR Mİ?

Peki altın ,dolar,euro bundan sonra ne olur derseniz; ülkedeki başkanlık seçimi bir karara bağlanıp terör olayları durulursa ve Türkiye tekrar eski  yatırım yapılabilir ülke seviyelerine gelirse dolar euro ve altın bir nebze frenlenebilir.

Tabi ki dünyada dolar yükselirken ülkemizde yükselmez diye bir duruma inanmakta hayal olur.

Kısaca bundan sonraki dolar tırmanışını ve altın fiyatlarındaki tırmanışı Amerikan merkez bankasının faiz konusundaki tutumu, Donald Trump’ın Dış Politikadaki siyaseti, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Faiz artırımı yapıp yapmayacağı ve piyasalara dolar müdahalesinde bulunup bulunmayacağını Önümüzdeki günlerdeki tırmanışı belirleyecektir.

Uzmanlara göre dolar 1 ay içinde 3,85-3,90 seviyelerini görecek. Altın bugün 143.5 TL ki kritik seviye 150 TL. Eğer altın kritik seviyeyi aşarsa 155 TL yi rahat görecek.

Bize soracak olursanız altın halen alınabilir. Önümüzdeki günlerde en az 10 gün daha dolar ve altın tırmanışını sürdürecek.

(Yazımız Tavsiye niteliğindedir)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ