Boşanmalarda Kredi Kartı Borcunu Kim Öder?

  • 11 Şubat 2018
  • 1.267 kez görüntülendi.
Boşanmalarda Kredi Kartı Borcunu Kim Öder?

Boşanma Sürecinde Borç Paylaşımı

Boşanma sürecinde borç paylaşımı süreci ilgili kanunlar yasada mevcuttur. Buna göre boşanma sürecinde borçlar kişilerin şahsına ait olur. Diğer bir ifadeyle eşlerden birine ait olan borcun ödenmesi, bir sıkıntı yaşanmasında oluşacak hukuki süreçlerden diğer eş sorumlu tutulamaz. Boşanma aile kavramını ortadan kaldırdığından ötürü kişiler kendi borçlarını ödemekle yükümlüdür. Boşanmada borç paylaşımı şartları bu şekilde belirlenmesine rağmen bazı durumlarda istisnai durumlar oluşabilir. İstisnai durumlar aşağıda yer almaktadır.

Borç Ödemesinde İstisna Durumlar

Borç ödemesinde istisna olabilecek durumlar arasında herhangi bir taşınmaz alımı esnasındaki borcun ortak paylaşılması durumu bulunmaktadır. Burada yapılan anlaşmalar, mal rejimi paylaşımı, taşınmaz borcunun niteliği gibi durumlara bakılarak paylaşım konusunda karar verilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta borçların ortak olması değil paylara ayrılmasıdır. Eşlerden biri taşınmazdaki belirli oranı kadar borçlu durumuna geçer. Bu durumda borç ortak malın olmasına rağmen kişilere indirgenir.

Kredi Kartı Borçlarının Durumu

Boşanmada her bir borç türü kendi statüsünde değerlendirilir. Boşanmada kredi kartı borçları  Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen esaslara göre belirlenmektedir.. Kanundaki ilgili maddelere göre borçları ödeme yükümlülüğü borcun sahibi olan kişiye aittir. Kişinin elindeki bütün varlıklarıyla birlikte borçtan sorumlu olduğu da aynı maddede açıkça ifade edilmiştir. Bu nedenle kredi kartı borcu ile ilgili boşanılan eşin herhangi bir yükümlülüğü bulunmaz. Ayrıca borçlarla ilgili herhangi bir yasal takip, kara liste veya haciz durumundan ayrıldığımız eş  etkilenmez.

Kredi Kartını Boşanılan Eş Kullandıysa

Kredi kartı sahibi olan kişinin kredi kartı harcamasının eşi tarafından yapıldıysa bu durumun beyan edilmesi gerekecektir. Böyle durumlarda hukuki süreç ile bu durum kanıtlandığı takdirde borç ilgili kişiye devredilecektir. Fakat bu durum genellikle boşanma sürecinden önce halledileceği için büyük bir sıkıntı yaratmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ