Boşanma Sonrası Konut Kredi Borcunu Kim Öder?

  • 24 Ocak 2018
  • 773 kez görüntülendi.
Boşanma Sonrası Konut Kredi Borcunu Kim Öder?

Boşanma sonrasında mal paylaşımı ile birlikte aynı zamanda borç paylaşımı da söz konusu olmaktadır. Bu sebeple de eşler arasındaki ekonomik ortaklık boşanma sonrasında ortadan kalkmaktadır. Anyasa da  evlilik boyunca malların nasıl kullanılacağı,  harcamaların nasıl yapılacağı ve boşanma sonrasında o güne ortak olarak elde edilmiş olan malların eşler arasında paylaşımın nasıl olacağını düzenleyen maddeler bulunmaktadır.  Bu hukuk kurallarına da mal rejimi denilmektedir.

1 Ocak 2002 yılında yürürlüğe giren  4721  sayılı medeni kanuna göre eşler arasındaki ekonomik ortaklık birbirinden farklı dört mal rejimi belirlenmiştir.  Bunlardan birincisi mallara katılma rejimi,  ikincisi mal ayrılığı rejimi,  üçüncüsü paylaşmalı mal ayrılığı rejimi ve sonuncusu da mal ortaklığı rejimidir.

Malların paylaşımı sırasında bu dört mal rejiminden hangisini tabii oldukları belirlenerek mal paylaşım bu doğrultuda yapılmaktadır.  Ülkemizde yasal olarak mallara katılma rejimi uygulanmaktadır.  Tabi ki boşanma sürecinde eşlerin karşılıklı olarak anlaşıp var olan malları kendi iradeleri ile paylaşmaları en kolay ve basit olanıdır. Ayrıca bu iş gönüllü yapıldığı için boşanma süreci de  daha hızlı olacaktır.

 

Boşanma durumu gerçekleşirse eğer  kredili olarak alınan konutların paylaşımı yine hukuk çerçevesinde yapılmaktadır.  Eğer anlaşmalı boşanma söz konusu ise ya da taraflar herhangi bir mal rejimi seçmişlerse buna göre konutun ne olacağı konusunda karar verilir.  Ancak herhangi bir anlaşma söz konusu değilse bu kez mallara katılma rejimi uygulanır ve 1 Ocak 2002 tarihinde sonra edinilmiş mallarda rejim geçerlidir.   

1 Ocak 2002 tarihinden önce yapılan evliliklerde ise malların paylaşımında mal ayrılığı rejimi uygulanmaktadır.  Evlilik boyunca kredili olarak alınmış olan ev,araç arsa tarla vb. edinilmiş mal olarak kabul edilir.  Bu sebeple boşanmanın başladığı tarihe kadar olan ödemeler ya da değeri üzerinden tasfiye edilmektedir.  Bu şekilde oluşan alacak hakkı mahkeme kararı  bağlanması ile ve karar için harç ödemek yoluyla elde edilir.  Ancak boşanma davası devam ederken eğer kredi ile ev alınmışsa  ev kimin mülkiyetinde ise onun mülkiyetinde kalmaya devam eder. Fakat  mal rejimine göre edinilmiş malı olduğu için karşı tarafa evin tutarı oranında bir payı ödemesi kararı verilir.

Bu durumda Kredili alınmış evlerde oturulan güne kadar ki borç ortak olmasına rağmen mahkeme başladıktan sonra kişi o evden yararlanmıyorsa borç evde oturan kişiye kalacaktır.

Evlilik süresince kullanılmış kredi borçları ödemeleri de yine hukuki çerçevede düzenlenmektedir.  Eğer bireysel kredi kullanılmışsa bankalar krediyi kullanan kişiden tahsil ederler.  Yani bu şekilde yapılan borçlanmalarda borçlu olan eşin borcundan diğeri sorumlu değildir.  Ancak eş kendi adına kredi çekilerek borç kullan olduğundan haberdar değiliz dava açarak hukuki bir süreç başlatabilir.  Çıkacak karar doğrultusunda da  banka borçluyum değiştirme hakkına sahip olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ