Borsaya Yeni Girenler Nelere Dikkat Etmeli?

  • 05 Eylül 2016
  • 12 kez görüntülendi.
Borsaya Yeni Girenler Nelere Dikkat Etmeli?

 

Geleceğe daha güvenle bakabilmek için, tek derdimiz para kazanmaktır. Bu yüzden de birikimlerimizi değerlendirmek isteriz. İnternet ortamında eşit koşullar altında, alım satım yaparak kazanç elde edebiliriz. Borsa,  ülkemizde güvenilir ve yasal piyasadır.

Borsa piyasasına yeni başlayacaksanız ya da başlamak istiyorsanız piyasanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yeni yatırımcılar; borsa nedir, alım satım emri nasıl verilir, fiyatlarda ki oluşan dalgalanmaların sebebi nedir, bu soruların cevaplarını bilmelisiniz. Borsada kazanabilmeniz içi piyasa hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Böylece hem kar elde edip hem de oluşabilecek risklerin önüne geçmiş olursunuz. Borsaya bir çok insan kumar olarak bakmaktadır. Lakin borsa kumar değildir. Kumar da kazanmak için şansa ihtiyaç duyasınız. Borsa da ise bilgi, birikim ve deneyim sahibi olmanız gerekmektedir.

Borsa da başarılı olabilmek istiyorsanız ilk önce beklentileriniz belirleyip, kendinize bir hedef çizmelisiniz. Sabırlı ve planlı olacak şekilde hedeflerinize doğru ilerlemelisiniz. Yatırım araçları fiyatlarında görülen ani iniş çıkışların arz talep faktörlerine göre belirlendiğini bilmeniz gerekmektedir. Her aracın fiyatına etki eden unsurların farklı sebeplerden kaynaklandığını unutmayınız.

Borsa da alım satım emirleri verip arada oluşan fiyat farkından kar elde edebilirsiniz. Ancak yatırımcıların yaptıkları hata şudur, yatırım araçlarının fiyatında azalma olduğunda hemen alma yönünde emir verirler. Bu yanlıştır. Çünkü gelecekteki değerlenme ihtimali olan araçlara yatırım yapılması gerekmektedir. Borsa da kazanmak için yapılması gereken şeyler vardır. Bunlardan ilki, sıkı bir şekilde piyasayı takip etmeniz gerekliliğidir. Avantajlı gördüğünüz pozisyonları alıp, satarak gelir elde edebilirsiniz.

Geliştirilen borsa oyunlarından ve yahut deneme hesaplarından tecrübe sahibi olabilme imkanınız vardır. Deneme hesabı sanal paralar ile oynanmaktadır. Borsa piyasasında işlemlerin nasıl gerçekleştirileceği deneme hesaplar sayesinde öğrenilebilmektedir.

Son olarak da kendinizi piyasa şartlarına hazırlamalısınız. Bilmelisiniz ki, piyasa da kazanma ve kaybetme şansınız eşittir. Planlı ve sabırlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Motivasyonunuzu sürekli yüksek seviyelerde tutmalısınız. Kaybettiğiniz anda kesinlikle hırs yapmamalısınız. Hedefleriniz ve planlarınız doğrultusunda beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Deneyim kazandıkça başarı sağlayacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ