Bankacılık İşlemleri

  • 12 Haziran 2015
  • 78 kez görüntülendi.
Bankacılık İşlemleri

Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile beraber para ile alakalı neredeyse tüm işlemler bankalar aracılı ile gerçekleşebilmektedir. Bu durumda bankalar her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Eski dönemler ile kıyaslama yapıldığında fatura ödeme işlemi birçok insana eziyet gelmekteydi. Çünkü bir fatura ödeme işlemi için bile saatlerce ödeme kuyruğunda beklemek gerekiyordu. Ancak artık böyle bir durum kalmadı ve bankalar tüketicilerin ödeme yapması için birçok seçenek sundu.

Bunların en başında otomatik ödeme talimatı gelmektedir. Böylelikle sıra beklemeden faturalar kendiliğinden ödenmektedir. Bu sistemin en avantajlı tarafı ise faturanın ödeme tarihinin gecikmesi gibi bir durumun söz konusu olmamasıdır. Düzenli şekilde her ay hesaptan otomatik ödeme yapılmaktadır.

Bankalar Arası Para Transferleri

Bankalarda en çok yapılan işlemlerden bir tanesi de hiç şüphesiz para transferleridir. Gelişen bankacılık sistemi sayesinde karşı hesap nerede olursa olsun transfer işlemi çok kısa bir sürede gerçekleşebilmektedir. Aynı bankanın farklı hesapları arasında yapılan işlemlerde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak transfer işlemi farklı bir banka üzerine yapılacak ise transfer yapılacak hesaptan bir miktar ücret kesilmektedir.

Buna transfer ücreti de denilmektedir. İşlemler çok kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir. En uzun süren transfer işlemi hafta sonu yani tatil gününde yapılan işlemlerdir. Para transferinin anında yapılabilmesi için iş günü içerisinde olması gerekmektedir. Bunun haricinde yapılan para transferleri en yakın iş gününde gerçekleşmektedir.

Bankalarda Kredi İşlemleri Nelerdir?

Günümüzde kredi çeken insan sayısı çok fazla olduğundan dolayı bankalar kredi kampanyalarına özen göstermektedirler. Bu nedenle sürekli farklı kampanyalar yaparak kredi kullanacak kişilerin dikkatini çekmeye çalışırlar. Bankalar arasında genel olarak kredi çeşitleri üç tanedir. Bunlar taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisidir.

Bunlar haricinde bankaya göre farklı kredi türleri de uygulanmaktadır. Bu üç çeşit kredi içerisinde en uzun vade seçeneğine sahip olan konut kredisidir. Yaklaşık yüz yirmi aya varan vade seçeneği bulunmaktadır. Faiz oranı açısından bakıldığında ise faiz oranları bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunurken faiz oranları ile ilgili iyi bir araştırma yapmak gerekmektedir.

Benzer yazılarımız;Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır? ile İş Bankası Ek Hesap Nedir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ