Banka Maaşımın Ne Kadarına Haciz Koyabilir?

  • 04 Mayıs 2017
  • 4.592 kez görüntülendi.
Banka Maaşımın Ne Kadarına Haciz Koyabilir?

Bankalardan kullanılan kredi ve kredi kartı borçları ödenmediğinde yasal işleme tabi tutulurlar yine maaş aldığınız bankadan kredi kullandığınızda kredi taksiti kadar tutar yine banka tarafından blokaja uğrar ve maaşınızdan kalan tutar serbest olur. Ancak bazı durumlarda Bankaların maaşın tamamını bloke etme yoluna gittiği görülmektedir, Örneğin Kredi kartı borcu çok fazla olan tüketici aynı bankadan maaş alıyorsa banka maaşın tamamını kredi kartına aktarmakta ve mağduriyete neden olmaktadır. Bu yazımızda konuyu ayrıntılama ve sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Alacaklı ve borçlu ilişkisi İcra İflas Kanunu ve ilgili yönetmeliklerle belirlenmiştir gerek alacaklı gerekse borçlunun hayatını idame etmesi ve temel ihtiyaçlarını karşılaması adına tedbirler alınmıştır. Alacak ne kadar büyük olursa olsun borçlunun varsa maaşının 1/4 ünden fazlası kesilemez (Borçlunun yazılı izni ile arttırılabilir  Yine borçluya ait taşınır taşınmaz malların hacz edilmesi ve yasal basamaklar tamamlanarak satışa çıkarılması  önün de de bir engel yoktur.

Maaş aldığınız bankadan kredi kullandıysanız kredi taksit tutarı kadar bloke koyabilirler hali hazırda kredi kullanırken banak sizden muvafakat alır maaştan kesilmesi için o yüzden maaş aldığınız bankadan kredi kullandığınızda krediyi aksatma olanağınız bulunmamaktadır. Kredi kartı konusu ise tarafınızdan herhangi bir talimat verilmediyse maaşınızdan direk kart ekstre borcuna kesinti yapamaz. Zaten düzenli şekilde ödeme yapılan karta sorun olmaz yine asgari ödeme tutarı ödenen kart içinde sorun çıkmaz ancak, 2-3 dönem üst üste ödenmeyen kredi kartı için bankalar kişini maaşına tamamen bloke koyabilmekte her ne kadar yasal olmasa dahi banka bunu bir yaptırım veya borçluyu şubeye gelmesini sağlayan borcu ödemeye ikna için kullanmaktadır.

Ancak maaşa ancak icra müdürlüğü marifeti ile icra kararı uygulanabilirliği düşünüldüğünde bir maaş gasp söz konusu olmaktadır. Öncelikle bankaya sözlü veya  dilekçe ile maaş üzerinde blokenin kaldırılmasını talep edin ve yazılı gerekçe isteyin, maaştan yasal kesinti veya bloke işleminin ancak adli yani icra dairelerinin yetkili olduğunu belirtin daha olmadı bunun için Savcılıklara suç duyurunda bulanabilir yada Hukuk Mahkemelerinde dava konusu yapabilirsiniz.

Yine bir sorun ise maaş alınan banka değişikliği yapıldığından yeni bankaya borçları olan tüketiciler de bu sorun ile karşılaşmaktadır yukarıda izah edilen durum aynen geçerlidir.

Banka Dışı Borçlardan Maaş Bloke Olur mu?

Bir diğer husus ise banka dışı borçlar mesela verilen bir senet alınan eşya senedi ödenmeyen telefon borçları gibi durumlar. Burada alacaklı icra ile maaşınızdan 1/4 oranında kesintiyi talep edecektir. halen devam eden icra varsa 2. sıraya girer yada 3-4-5 sıra diye devam eder daha fazla icra varsa ve bunu banka ile değil işveren ile halledilir banka sadece ödemeye aracı kurumdur avukat gidip bundan alacağım var maaşına bana ver diyemez karar çıkartamaz. Maaş hakkınız bakidir ve kanun koruması altındadır, alacaklı isterse ki bankalarda bulunan vadeli hesaplara, altın hesaplarınıza, yatırım hesaplarınıza, bankada bulunan birikimlerinize bloke koydurabilir arabanıza, arsanıza şerh koydurabilir ve duruma göre el koyabilir mallarınıza satışa çıkartabilir.

Diğer Bankalar Maaşa Bloke Uygulayabilir mi?

HAYIR. Alacaklı başka bankadaki borcunuzu sadece icra kanalıyla bloke koydurabilir. Buda sadece mahkeme yoluyla olur.

Emekli Maaşına Bloke Konabilir mi?

“5510 sayılı Yasa’nın 93. maddesi açıkça, “Emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri haczedilemez” Emekli maaşına, dul yetim aylığına (2 istisna hariç) kendi izni olmadan haciz işlemi uygulanamaz. Bankalar, emeklinin izni olmadan o paradan kesinti, aktarma yapamaz, hesabı mevduat hesabı gibi kullanamaz şeklinde kesin kanun olmakla birlikte bloke etmekte söz konusu değildir varsa böyle bir durum Savcılığa veya SGK ya şikayet edebilirsiniz. Nafaka ve SGK alacakları bunlar kesilebilir.

Özetle maaşa bankaların el koyması bloke etmesi yasal olarak mümkün değildir ancak zorlama için müşterinin şubeye gelmesi için bir yol olarak kullanılır ve müşteri sesini çıkartmaz ise acımadan tamamını dahi keserler. Maaştan ancak icra kararı ile ora dörtte biri kesilebilir bu çalışan için emekli dul ve yetim için ise yazılı izin alınmadan kesinti söyle durusun blokaj dahi uygulanamaz suçtur.Bu sebeple böyle bir durumda banka nazarında korkak davranmamanız ve hakkınızı savunmanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ