Araç Satarken Dikkat!!!

  • 25 Temmuz 2017
  • 370 kez görüntülendi.
Araç Satarken Dikkat!!!

Araba artık lüks olmaktan çıkıp hayatımızın mecburi ihtiyaçları arasına girdi. Hergün binlerce araç trafikte gezerken binlercesi de her gün el değiştirmeye devam ediyor. Kimimiz mecburiyetten kimimiz ise  bir üst model almak için araçlarımızı gerek internet üstünden gerekse araca yazı yazmak suretiyle satışa çıkarıyoruz. Eskiye göre araç alım satıları güvenli ve kolay olsa da dolandırıcılar yine boş durmuyor. Ne mi Yapıyorlar. İşte sorumuzun cevabı…

ALICI ÖDEMEYİ HEMEN HESABA YAPIYOR

Arabanızı satacaksınız. Vatandaş sizi aradı ve anlaştınız. Parayı banka hesabınıza yolladı. Açıklamada ’07 TL… plakalı …… marka  aracın satış bedeli’ yazıyor. Para yatınca rahatlıyorsunuz ve noterin yolunu tutuyorsunuz. O sırada aracı alacak olan arkadaş  ‘Benim cenazem var, işim çıktı vs. sen satışı kuzenime yap’ diyor.

BİR KAÇ GÜN SONRA PARAYI GERİ İSTİYOR

Para geldi deyip aracı arkadaşın kuzenine  bedelsiz devrediyorsunuz. Noter sözleşmesinde ‘parayı eksiksiz aldım’ kısmını da imzalamış oluyorsunuz. İşte ondan sonra olanlar sizi şok ediyor. Aradan birkaç  gün geçtikten sonra aracı alan kişi size  ihtarname çekip, ‘size  70 bin TL Yİ ŞU PLAKALI ARACIN ALIMI için  yollamıştım. Aracı hâlâ , satın almadım yazıyor. Parayı iade et’ ifadelerini kullanıyor. Aksini de ispat edemiyorsunuz.

DURUM KAĞIT ÜZERİNDE HUKUKA UYGUN!

Aracı alan kişi , ‘Parayı elden verdim’ diyor. Savcıya başvuruyorsunuz İki kişi  arasında akrabalık, telefon görüşmesi yok. Yani ortada dolandırıcılık suçu bulunamıyor. Aksini ispat edemedikten sonra mecburen hesabınıza yatan parayı anlaştığınız kişiye  geri gönderiyorsunuz. Olay sonucunda aracınız ve 70 bin lira uçup gidiyor. Aslında dolandırılıyorsunuz ama hukuken herşey yasal!

ALICI İHTARLA PARAYI GERİ ALAMAZ

Böyle bir duruma düşmemek için şüphelendiğinizde durumu mutlaka notere anlatın. Noter bu koşullarda satışa onay vermeyecektir. Sizde parayı hemen adama iade etmeyin. Sizde kişiye sen o vatandaşı bana kuzenin olarak tanıttın . Bunu ispatlayabilirim’ deyip karşı ihtarname çekin.”  Tabi durumu ispat edemezseniz herşey size ters dönebilir.

İSPAT YOKSA GERİ ALIR

Aracı satın alacak kişi  yatırdığı parayı alabilmesi için karşı dava açması gerekiyor. Bu durumda araç sahibi Borçlar Kanunu’nun ‘Vekaletsiz İş Görme’ hükümlerine dayanarak, aracı noterde alan kişinin alıcının kuzeni olmadığını veya alıcının öyle söylediğini    2 tane şahitle ispatlaması gerekecek. Şahit gösteremiyorsa, Alıcı parayı geri alır. Çünkü görünüşte parayı yatıranla alan başka hukuki bir sıkıntı yok.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ