3300 TL Altındaki Borçlar İcralık Olur mu!

  • 24 Ağustos 2017
  • 643 kez görüntülendi.
3300 TL Altındaki Borçlar İcralık Olur mu!

Borçlu devlet kurumlarına veya özel ve tüzel kişilere borcunu ödemediği zaman alacaklı alacağın tahsilini yasal yol olan icra takibi ve akabinde gelen haciz işlemi ile tahsile gitmektedir. Bazı borçlarda kişinin ödemesi gereken miktar icra masraflarından daha azdır. Buda kişiyi mağdur etmektedir.Küçük meblağlarda olan Telekomünikasyon (Cep Telefonu, İnternet Elektrik  vb Abonelikler)  Bankacılık ta ise ek hesaplar bu 3300 TL altında kaldıklarından icra masrafı asıl borçtan fazla olmakta ve tüketiciler mağdur olmaktadır.

Alacaklı ile tüketiciler arasındaki bütün alacak-borç ilişkisini yeniden düzenleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 18.03.2015 tarihli 2015/10571 esas, ve 2015/8738 karar sayılı  kararı ile; “şirketler ile tüketiciler arasındaki fatura, kredi ve benzeri nedenlerden kaynaklanan alacaklar açısından doğrudan icra takibi yoluna gitmeyi hukuken kabul edilemez’’ bulmuştur.

Buna istinaden şirketlerin öncelikle Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak alacakları hakkında karar verilmesini istemeleri ve Tüketici Hakem Heyeti’nden çıkan kararı icra takibine konu edebilecekleri esası hüküm altına almış ve bu yönde içtihat oluşturmuştur.

Yukarıda izahatı yapılan fiil aslında yanlış anlaşılmaktadır burada icra kararı alınıp haciz yapılamaz denilmiyor sadece usul yönünden bir yol çizmektedir. Önceleri 50 TL için dahi ilamsız icra kararları çıkartılıp tüketiciler kat be kat fazla icra ve vekalet masrafları ile karşılaşmakta ve ödemek zorunda kalıyordu.

2015 Yılında 3300 TL olan bu sınır ‘6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68 inci maddesinde’ her takvim yılı yeniden belirlenir yani ÜFE artışı gözetilir. Ocak 2017 ÜFE artışı ile hesaplandığında  bu tutar 3.623,38 TL olarak itiraz sınırı oluşmakla birlikte yaklaşık hesaplamadır.

 

Eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz ;altta dilekçe örneği bulunmaktadır bunu kendinize göre düzenleyin ve yasal süresi içerisinde yani icra ödeme emri size tebliğ edildikten sonra 7 gün içinde bunu icra müdürülüğüne vermeniz gerekir. (Hafta sonları resmi tatiller itiraz süresini etkilemez).  Bu tür küçük borçlarınız var ise e -devlet ten takip edin ve ödeme emrinin size ulaşmasını sağlayın eve gelmediyse muhtarlığa bakın 7201 sayılı kanuna göre postacı sizi evde yada yasal adresinizde bulamaz ise kapıya not bırakır ve muhtara teslim eder. Bu yüzden yüzden itiraz için mutlaka 7 gün süreyi kaçırmayın.

Yedi gün içinde itiraz edilmez ise ilamsız icra kesinleşir ve itiraz hakkınızı kaybedersiniz.

İcraya itiraz ettim ne olacak derseniz kısaca izah edelim, bu durum sizi borçtan kurtarmaz sadece zaman kazanırsınız zaten itirazın kaldırılması için alacaklı avukatı dava bu üst mahkemeye itiraz etmek zorunda bunun yerine alacaklı veya borçlunun ikamet çevresinde Tüketici Hakem Heyetine  başvurarak karar çıkartacaktır. Bu il ve ilçelere göre üç ay ile bir yıl arası bir süreç olacaktır. Bu durum sizi vekalet ve icra masraflarından kurtaracak ancak yasal faiz işleyeceğini unutmayın o yüzden kazanmış olduğunuz bu zaman sürecinde borcu ödemeye çalışın zaten küçük tutar olduğu için avukat ile görüşün ve bir ödeme planı geliştirin.

Özetle 3300 TL altına icra yok, 2017 yılı için 3600 TL altına icra yok diye bir durum yok sadece tüketicinin vekalet ve icra masrafı ödememesi için önlem alınmıştır şayet yine ödemez ise icrada çıkar hacizde gelir eve kadar.

İtiraza için dilekçe örneği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ