2/B ve Tarım Arazi Satışlarında Süre Ne Zamana Kadar Uzatıldı?

  • 02 Haziran 2017
  • 166 kez görüntülendi.
2/B ve Tarım Arazi Satışlarında Süre Ne Zamana Kadar Uzatıldı?

Halkın 2B arazisi olarak bildiği (orman vasfını yitirmiş orman arazileri)ve yıllardır devlet ile vatandaş arasında bir çıkmaz olan ,yıllarca vergisini ödedikten sonra elektriğini suyunu bağlatıp kullandıktan sonra birde araziyi devletten satın almak için uğraşan vatandaşımız son çıkan yasayla artık bu zulümden kurtulmuş oldu. Uzun zamandır devam eden 2B ve arazi satışları süresi 17 martta bitmişti. Bakan Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamayla 2B ve arazi alım süresi uzatıldı.

Bugüne kadar yapılan 2B ve arazi satışlarından( 6292 sayılı Kanun uyarınca, Orman Kanununun 2. maddesinin (b) fıkrası kapsamındaki taşınmazlardan) 647 bin hak sahibine yaklaşık 472 bin taşınmaz satılmış olup, bu satışların toplam değeri 9,2 milyar TL‘dir. Bu bedelin 6,2 milyar TL‘si tahsil edilmiş, geri kalan kısmı ise taksitler halinde ödenmektedir.

Süre Kimler İçin Uzatıldı?

Söz konusu Kanundan daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesini sağlamak için 2017 yılı Mart ayında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 2/B alanlarında bulunan taşınmazların satışında;

a) Süresi içinde başvurmayanlar,

b) Kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler,

c) Taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler,

için altı ay ödeme süresi verilmiş olup, bu süre 7 Eylül 2017 tarihinde sona erecektir. Milli Emlak Genel Müdürlüğünce gönderilen SMS’ler ile erken ödeme halinde faiz indiriminden yararlanılacağı konusunda hak sahiplerine bilgilendirme yapılmıştır. Bu düzenlemeler sonucunda başvuru ve ödeme sürelerini kaçıran vatandaşlarımızın da satın alma başvurusunda bulunması ve mülkiyet sorunlarının çözüme kavuşturulması hedeflenmektedir.

Bunun yanında uzun yıllardır ektiğiniz ve bir gün ektiğiniz yerin tamamımın veya bir kısmının hazine arazisi olduğunu öğrendiğiniz yerleri de almak için başvuru yapabilirsiniz. Bunun için Tarlalarınızın ödediğiniz makbuzlarını belediyeye götürüp başvuru yapmanız gerekir.

Bu kanun ile çözüme kavuşturulan illerde kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı uygulamasında rayiç bedel ve hak sahiplerini belirleme çalışmaları tamamlanan illerimizde satışlara başlanılmıştır.

Tarımla geçimini sağlayan vatandaşlarımızın bu arazileri uzun yıllardır kullandıkları hususu göz önünde bulundurularak, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan tarım arazileri hak sahiplerine rayiç bedellerinin %50 si oranında indirimli ve faizsiz 6 yıl vadeli olarak satılmaktadır. Türkiye genelinde bugüne kadar yaklaşık 23 bin kişiye toplam 29 bin taşınmaz, 358 milyon TL bedelle satılmış, bu bedelin 129 milyon TL‘si tahsil edilmiştir.

 

Söz konusu Kanun kapsamında tarım arazileri satışında başvuru sürelerini kaçıran hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek adına başvuru tarihi

7 Eylül 2017’e

kadar uzatılmış olup, vatandaşlarımızın 2B ve tarım arazileri satışındaki bu süre uzatımını kaçırmamaları önem arz etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ