Kredi Kartı Borçlarından Kurtulun!

  • 31 Ağustos 2017
  • 360 kez görüntülendi.
Kredi Kartı Borçlarından Kurtulun!

Günümüzün vazgeçilmezi kredi kartlarını hayatımızın her alanında kullanmaya devam ediyoruz.Fakat bazı zamanlar kontrolsüz harcamalar neticesinde ipin ucu kaçıyor ve bir çok kredi kartına borç birikiyor. Bir zaman sonra borçları ödeyemez duruma geliyoruz. kartların artık asgari ödeme tutarlarını yatırıp bir sonraki aya atlatmaya çalışıyoruz.Tabi bu durumlarda Kredi Notumuzda düşmeye başlıyor.

Kredi notumuzun düşmesi de ilerleyen zamanlarda kredi çekmemizi zorlaştırıyor. Çekebileceğimiz limiti düşürüyor. Peki Kredi Kartı Borçlarından Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım

Borçları Tek Bankada Toplayın

Bütün borçları bir bankada toplayın. Bu işleme borç transferi deniyor. Eğer farklı ödeme tarihleri olan ve bütçenizi zorlayan birden fazla kredi ve kredi kartı borcunuz varsa bu seçenek iyi yol olabilir. Transfer esnasında borçların aktarıldığı bankadan alınan destek ile mevcut borçlar kapatılır. Böylece taksitleri tek bir günde ve belli bir tutarda ödeyebilirsiniz. Transfer yapacağınız bankanın teklifini iyi hesaplayın.

Kredi Kartı Ödemesini Geciktirmeyin

Kredi kartının sadece yüzde 30-40’lık asgari ödemesini yapıyorsanız, geri kalan tutara her ay yüzde 2.02 faiz biniyor. Asgari ödeme tutarını da ödeyemediğiniz durumda yani tüm taksiti geciktirdiğiniz de gecikme faizi yüzde 2.52’ye çıkıyor ayrıca kredi kartınız nakit çekime ve alışverişe kapanıyor. Borcun tamamını ödemediğiniz sürece de kartınız alışverişe açılmıyor. Bankalar kart borcunu yüzde 1.79-2.02 aylık faizle yapılandırıyor. Yıllık maliyet vergisiyle yüzde 30. Tüketici kredi faizleri yüzde 1.14’ten başlıyor ve vadesi 48 ay.

Tüketici Kredi Kullanmak daha Cazip

Kart ve ek hesap borcunu yeniden yapılandırmak bu yüzden çok maliyetli. Bu durumda daha uygun faizli tüketici kredisi kullanmak daha mantıklı. Bu şekilde faiz maliyetinden yarı yarıya kâr etmek mümkün. Tüketici kredisini aynı bankadan alacağınız gibi farklı bir bankadan da çekebilirsiniz. Krediyi alıp, tüm kart borcunu kapattıktan sonra sadece kredi borcunu ödersiniz. Böylece kart limitiniz de serbest kalır.

Vadeyi Çok Uzatmayın

48 ay vade yaptırıp çok rahat öderim demek yerine daha kısa vade de ödemeye çalışın. Çünkü  Vade uzadıkça cepten çıkan para artacak, faizler de daha yüksek olacak. Halihazırda ödeyebildiğiniz bir krediyi ‘48 ay vade var’ deyip, yapılandırmak kârlı değil. Örneğin; 1000 lira taksit ödüyorsanız, 12 ay taksidiniz kalmış ve bu sizi zorluyorsa bunu 48 aya uzatmaya gerek yok. 36 aya uzatıp bir miktar fazla faiz  ödeyin ama 48  ayın faiz yüküne katlanmayın.

Gerekirse Taksidi Uzat

Yüksek faizli kredi almışsanız veya her ay gecikmeli ödeme yapıyorsanız, borcu borçla çeviriyorsanız yapılandırmayı tercih edin. Geciken her borç ekstra yüzde 30 daha fazla faiz yükü demek. Bu tür borçlar için kredinizin  taksidini uzatıp, aylık ödeme tutarlarını aşağı çekmek en mantıklı yol.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ