Büyükanne Kaç Para Alacak?

  • 27 Ocak 2017
  • 151 kez görüntülendi.
Büyükanne Kaç Para Alacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul’da ekonomi muhabirleriyle bir araya geldiği toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Büyükanne Projesi’nde yer alma kriterlerine ilişkin bilgi verdi.

Büyükannenin emekli olup maaş alıp almaması önemli değil. Birinci kriter, büyükannenin aile tarafından çocuğuna bakımının arzu edilip edilmemesi… İkincisi, bu büyükannenin bir çocuğa bakacak sağlık koşullarının olup olmaması… Hakikaten sağlıklı, bir çocuğa bakma dinamizmi varsa, değerlendirmelerden sonra ekonomik koşulları ne olursa olsun, o desteği vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir komisyon gelip babaanne veya anneanne için başvurduysanız bu kişinin çocuk bakıp bakamayacağının taramasını yapacak.

Büyükanne Projesi Şartları

“İlk kriterimizde hak etme taleplerinde, annenin asgari ücretin 2 mislinden fazla maaş almıyor olması…  Çalışan anne asgari ücretin katından fazla maaş alıyor ise (ki buda bugün 2800 TL gibi bir rakam yapıyor) bu projeye başvuru yapamıyorsunuz. Babanın aldığı ücretin bir önemi yok. Çünkü bu proje çalışan anneleri iş hayatından koparmamak ve çocuğun kreş yerine aileden bir birey olan babaanne ve anneannenin yanında büyümesi için geliştirildi.

Asgari ücreti geçmeyen geliri olan aileleri önce proje bazlı değerlendireceğiz.

Büyükanne Projesi’nde verilecek miktarı şu an net asgari ücretin yüzde 30’u gibi düşünüyoruz. Buda 420 TL gibi bir rakam yapıyor

Yaş kriteri olarak 65 yaşı düşünüyoruz ama burada şu an bu kararı vermiş değiliz. Birinci önceliğimiz ailenin yaptığı talebi, aile ‘benim annem bakabilir’ dediğinde eğer biz de sağlıklı buluyorsak, yaşa takılarak değil, diğer koşulların uyması halinde değerlendireceğiz. Tek kriter yaş olmayacak.”

Öncelikle pilot illerde uygulanacak projenin finansmanının yüzde 50’sini bakanlığın, diğer bölümünü ise pilot illerdeki oda ve sendikaların üstleneceğini belirten Müezzinoğlu, bu oda ve sendikaları protokol imzalarken açıklayacaklarını, ailenin büyükanne ile aynı evde yaşama gibi koşullarının başvuruları etkilemeyeceğini söyledi.

Hangi İller Pilot İl Oldu?

Mehmet Müezzinoğlu, Büyükanne Projesi’nde pilot iller olarak İstanbul ve Bursa’nın kesinleştiğini, Kayseri ve Denizli gibi ilave edilecek illerle kent dağılımlarının pazartesi günü netleşeceğini, 5 bin aileyi kapsayacak pilot projenin son şeklinin pazartesi günü belirleneceğini duyurdu.

Müezzinoğlu, bakanlık olarak yaptıkları çat kapı ziyaretlerin özellikle bürokrasi için faydalı, bu ziyaretlerin vatandaşların sorunlarını bilmek ve çözüm sunmak adına yapılacak çalışmalar için de çok önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: TRT haber

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. gdhjjcc dedi ki:

    hadi hyrlisi

BİR YORUM YAZ